Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nie mamy nauczyciela do zajęć doradztwa zawodowego w klasie siódmej. Czy może uczyć pedagog lub psycholog?
Zgodnie z § 21 ust. 1 Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela doradcy zawodowego w szkołach podstawowych posiada osoba, która ukończyła:
1) studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia w zakresie doradztwa zawodowego, oraz posiada przygotowanie lub
2) studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności), i studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Pedagog i psycholog, jeżeli nie ukończyli studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego, nie mogą prowadzić tych zajęć.
Doradztwo zawodowe w klasie VII szkoły podstawowej prowadzone jest w wymiarze 10 godzin rocznie. Godziny te można zaplanować w drugim półroczu, np. po 1 lub 2 godziny tygdniowo przez kilka tygodni. Do tego czasu dyrektor może albo znaleźć chętnego do pracy nauczyciela albo któryś z zatrudnionych nauczycieli może rozpocząć studia podyplomowe w zakresie doradztwa zawodowego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o zajęcie stanowiska w poniższej sprawie: pracownik został zatrudniony na czas nieokreślony od 1 stycznia 1995 r. w pełnym wymiarze godzin jako pomoc kuchenna. Od 1.04.2004 r. dyrektor powierzył pracownikowi stanowisko rzemieślników w zawodzie kucharza . Od 3.07.2009 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownik wykonuje pracę na stanowisku starszego intendenta. W pozostałym zakresie umowa o pracę pozostała bez zmian. Od 1.09.2011 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę (zawartą w dniu 30 grudnia 1994 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) w związku ze zmianami organizacyjnymi, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownika z dniem 01.09.2011 r. obowiązują warunki pracy na stanowisku: starszego intendenta (w wymiarze 1/2 etatu) i starszego rzemieślnika (w wymiarze 1/2 etatu). Zostały określone kategorie zaszeregowania i wynagrodzenie. W pozostałym zakresie umowa o pracę zawarta pomiędzy stronami pozostała bez zmian. Z dniem 29.07.2016 r. pracownik złożył pisemne "Wypowiedzenie umowy o pracę" o treści: wypowiadam Porozumienie zmieniające umowę o pracę na stanowisku starszego intendenta w wymiarze 1/2 etatu zawartą w dniu 01.09.2011 ............... z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającym z Kodeksu Pracy.
W związku z powyższym czy pracownik może wypowiedzieć warunki zawartego na mocy zgodnego porozumienia stron porozumienia? Czy składając wypowiedzenie nie dotyczy ono pierwotnej umowy zawartej na czas nieokreślony? Pracownik do 29.08. jest na urlopie wypoczynkowym, czy w tej sytuacji odpowiedź na złożone wypowiedzenie wysyłamy pocztą z zachowaniem 30 dni zgodnie z KPA ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy każdy nauczyciel zatrudniony na krótki okres np. 7 dni musi być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy są inne formy zawarcia umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba ktora ukończyła studia magisterskie na kierunku nie zwiazanym z pedagogika, ale uzupełnila kwalifikacje studiami podyplomowymi z przygotowania pedagogicznego i oligofrenopedagogiki moze pracowac na stanowisku nauczyciela w osrodku rewalidacyjno-wychowawczym dla dzieci i młodziezy z niepełnosprawnoscia intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz głębokim?
- Nauczycielka posiada do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy (ciąża, urlop macierzyński i rodzicielski) w wymiarze 68 dni. Urlop rodzicielski kończy się 24.12.2015r. Che wykorzystać ten urlop bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Od kiedy należny liczyć ten urlop, czy do tego wymiaru należny wliczyć soboty i niedziele? W jakim terminie nauczycielka ma wrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w informacji o warunkach zatrudnienia nauczycielowi niepełnozatrudnionemu należy przeliczać liczbę godzin do przepracowania w tygodniu.Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć otrzymują informację niżej wymienioną. Zgodnie z art. 42 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela czas Pani pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach tego czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia obowiązana jest Pani realizować: 1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio
z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz (pensum), w wymiarze 20 godzin; 2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb oraz zainteresowań uczniów, w zakresie i wymiarze określonym w planie szkoły oraz arkuszu organizacyjnym szkoły; 3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem oraz doskonaleniem zawodowym.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe