Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z reforma od 01.09.2017 roku nie wiem jak powinno to wyglądać prawnie. Czy informacja dana nauczycielowi w związku z przekształceniem zespołu Szkół w 8-letna szkołę podstawową wystarczy. Ponieważ nauczyciele mieli zawarte umowy o pracę na Zespól Szkół, a teraz będzie Szkoła Podstawowa, a poza tym jeszcze następuje zmiana w nazwie szkoły (patrona z Marii Konopnickiej na Jana Pawła II ). Czy powinnam dać aneksy do umowy czy nie?
Przekształcenie zespołu szkół składającego się wyłącznie z dwóch reformowanych szkół, podlegających przekształceniu z mocy prawa na podstawie stosownego przepisu PWuPO w samodzielną szkołę podstawową, nawet ze zmienioną nazwą szkoły, stanowi o kontynuacji zatrudnienia u przekształconego pracodawcy w rozumieniu art. 231 KP, co nie wymaga podpisania aneksu do umowy w trybie art. 29 § 4 KP, a jedynie poinformowania o takiej zmianie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zgodnie z art. 87 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela przyznaje się odprawę w wysokości dwumiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy. Nauczycielka pracowała do 31 sierpnia.2010 r., a od 1 września 2010 do 31 sierpnia 2017 r przebywała cały czas na urlopie bezpłatnym. Z dniem 1 września 2017 r przeszła na emeryturę w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (60 lat). Do dnia dzisiejszego nie ma wypłaconej odprawy.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość należnej nauczycielce odprawy emerytalnej? W oparciu o jakie wynagrodzenie - czy z 31.08 2010 czy z 31.08 2017?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe "Nauczyciel fizyki w gimnazjum" będzie miała kwalifikacje do nauczania fizyki w szkole podstawowej od 1.09.2017? Informacje dodatkowe: Nauczycielka ma kwalifikacje pedagogiczne do nauczania matematyki (mgr matematyki). Godziny i przedmioty na studiach podyplomowych: 1) Wprowadzenie w problematykę współczesnej edukacji 10- godz. 2) Podstawy merytoryczne nauczania fizyki i astronomii w gimnazjum - 213 godz.; 3) Metodyka nauczania fizyki 156 godz.; 4) Kompetencje wychowawcze nauczyciela - 8 godz.; 5) Kompetencje informatyczne nauczyciela - 45 godz.; 6) Język obcy - 80 godz. Razem 512 godz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, przebywający obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia (od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 24 kwietnia 2023 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent (nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych z racji przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany po powrocie do pracy po urlopie zdrowotnym od września może być zatrudniony tylko na pół etatu, pod warunkiem, że plan naboru w klasach pierwszych zrealizuje się w całości. W przeciwnym razie nauczycielowi temu pozostają tylko 2 godziny w klasach drugich. Czy podstawą do działań dyrektora (czyli zatrudnienie tego nauczyciela na pół etatu po uprzednio wyrażonej przez niego zgodzie na zmniejszony wymiar) może być plan naboru na nowy rok szkolny? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytania dotyczą: I. Nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienia nauczycieli ze stopniem awansu zawodowego: mianowany i dyplomowany. 1. Czy można zatrudniać w/w osoby na czas określony (jeśli tak, to ile umów)?, 2. Po umowie na czas określony powinno się zawrzeć NOWĄ umowę poprzez mianowanie czy przekształcić umowę na czas określony na mianowanie (z jaką datą? ostatniego dnia umowy na czas określony)?, 3. Jak postąpić z osobami, które są mianowane/dyplomowane i mają umowy na czas nieokreślony (nieprzekształcone). Jeśli należy je przekształcić, to z jaką datą (uzyskania stopnia awansu mimo, że było to np. kilka lat temu)?; II. Rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela ze stopniem awansu zawodowego mianowany/dyplomowany lub przez pracodawcę: 1. Jaki jest okres wypowiedzenia (czy ma znaczenia fakt tego czy stosunek pracy nawiązany jest umową na czas nieokreślony czy poprzez mianowanie?) obowiązujący nauczyciela chcącego rozwiązać stosunek pracy i w jakich terminach (okresach roku szkolnego) może być złożone wypowiedzenie., 2. Czy wyłącznie nauczyciel może wypowiedzieć umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe