Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielka, która ukończyła studia podyplomowe "Nauczyciel fizyki w gimnazjum" będzie miała kwalifikacje do nauczania fizyki w szkole podstawowej od 1.09.2017? Informacje dodatkowe: Nauczycielka ma kwalifikacje pedagogiczne do nauczania matematyki (mgr matematyki). Godziny i przedmioty na studiach podyplomowych: 1) Wprowadzenie w problematykę współczesnej edukacji 10- godz. 2) Podstawy merytoryczne nauczania fizyki i astronomii w gimnazjum - 213 godz.; 3) Metodyka nauczania fizyki 156 godz.; 4) Kompetencje wychowawcze nauczyciela - 8 godz.; 5) Kompetencje informatyczne nauczyciela - 45 godz.; 6) Język obcy - 80 godz. Razem 512 godz.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, tj. Rozporządzeniem MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), kwalifikacje do nauczania określonego przedmiotu w szkole podstawowej posiada m.in. osoba, która ukończyła studia magisterskie na innym kierunku i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Biorąc pod uwagę zmiany w systemie oświaty, tj. przeniesienie nauczania takich przedmiotów jak fizyka z gimnazjum do 8-letniej szkoły podstawowej, logicznym wydaje się zachowanie uprawnień do nauczania w szkole podstawowej przez nauczycieli, posiadających je dotychczas do nauczania w gimnazjum. W związku z planowanymi przez MEN zmianami w przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli, będącymi następstwem wprowadzanych zmian w systemie oświaty, o szczegółowe wyjaśnienia na ten temat należy jednak zwrócić się do Ministerstwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka była zatrudniona od 1.02.2018 r. do 30.06.2018 r. (umowa na zastępstwo). Następnie była zatrudniona od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. W dniu 22.05.2019 r. urodziła dziecko i przeszła na urlop macierzyński. Po zakończeniu umowy 31.08.2019 r. dokumentacja została przekazana do ZUS (zasiłek macierzyński).
Nauczycielka będzie ponownie zatrudniona w naszej szkole od 1.02.2020 r. Czy musi ponownie wykonywać badania wstępne z zakresu medycyny pracy (badania poprzednio wykonane są ważne do 2023 r.)? Nauczyciel przed urlopem macierzyńskim nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z przerwą musi ponowić również zaświadczenie z KRK?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w zespole opracowującym regulamin oceny pracy nauczyciela, osoba powołana w jego skład może pełnić funkcję przewodniczącego zespołu, będąc jednocześnie przewodniczącym ZZ w szkole, liderem zespołu nauczycieli /ma zaopiniować w/w dokument/. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
- Organ prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie pomocy nauczyciela w kl. I Czy tego nauczyciela zatrudniamy z kodeksu pracy czy z Karty Nauczyciela
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel praktycznej nauki zawodu korzystający podczas zajęć z uczniami ze służbowego samochodu (o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) musi przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej testy psychotechniczne? Czy w przypadku, gdy lekarz medycyny pracy nie skierował nauczyciela p.n.z. na takie dodatkowe badania, obowiązek ten ciąży na dyrektorze szkoły?
- Kucharka złożyła pismo o urlop bezpłatny, bardzo proszę o sprawdzenie poprawności odpowiedzi na pismo:
Uwzględniając Pani prośbę wyrażoną w podaniu z dnia 18.07.2019 r., informuję, że na podstawie art. 174 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks Pracy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1040) udzielam Pani urlopu bezpłatnego na okres od dnia 1 września 2019 r. do dnia 30 września 2019 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe