Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytania dotyczą: I. Nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienia nauczycieli ze stopniem awansu zawodowego: mianowany i dyplomowany. 1. Czy można zatrudniać w/w osoby na czas określony (jeśli tak, to ile umów)?, 2. Po umowie na czas określony powinno się zawrzeć NOWĄ umowę poprzez mianowanie czy przekształcić umowę na czas określony na mianowanie (z jaką datą? ostatniego dnia umowy na czas określony)?, 3. Jak postąpić z osobami, które są mianowane/dyplomowane i mają umowy na czas nieokreślony (nieprzekształcone). Jeśli należy je przekształcić, to z jaką datą (uzyskania stopnia awansu mimo, że było to np. kilka lat temu)?; II. Rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela ze stopniem awansu zawodowego mianowany/dyplomowany lub przez pracodawcę: 1. Jaki jest okres wypowiedzenia (czy ma znaczenia fakt tego czy stosunek pracy nawiązany jest umową na czas nieokreślony czy poprzez mianowanie?) obowiązujący nauczyciela chcącego rozwiązać stosunek pracy i w jakich terminach (okresach roku szkolnego) może być złożone wypowiedzenie., 2. Czy wyłącznie nauczyciel może wypowiedzieć umowę?
W samorządowej jednostce oświatowej można zatrudniać nauczycieli mianowanych i dyplomowanych tak długo i tyle razy, ile trwa potrzeba zatrudnienia takich nauczycieli na zastępstwo albo istnieją potrzeby wynikające z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 KN). Umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta (art. 30 § 1 pkt 3 KP). W związku z tym, jeśli zakończy się trwanie jednej terminowej umowy, a nadal istnieją warunki z art. 10 ust. 7 KN, należy zawrzeć umowę na czas określony. Jeśli natomiast po rozwiązaniu terminowej umowy w placówce zaistnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony najwcześniej od następnego dnia po rozwiązaniu poprzedniej umowy, nauczyciela należy zatrudnić na pełen etat na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN) albo na część etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN). W przypadku, gdy w czasie umowy terminowej zaistnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony albo nauczyciel podczas umowy o pracę uzyskał co najmniej stopień awansu nauczyciela mianowanego, na podstawie art. 10 ust. 5a i 5b KN dyrektor ma obowiązek stwierdzenia przekształcenia podstawy prawnej zatrudnienia na mianowanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiła możliwość nieterminowego zatrudnienia lub uzyskania stopnia awansu. Takie pisemne stwierdzenie może nastąpić aktualnie ze wskazaniem wstecznej daty, od której nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie.
Odnośnie rozwiązania stosunku pracy przez mianowanie, nauczyciel może złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 KN). Natomiast pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w KN: za 3- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem roku szkolnego z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 KN; za 3-miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem również w trakcie roku szkolnego z powodu negatywnej oceny pracy (art. 23 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 5 KN). Nauczycie zatrudniony na część etatu na umowę na czas nieokreślony może otrzymać albo złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego oraz pracodawca może go zwolnić za 3-miesięcznym wypowiedzeniem także w trakcie roku szkolnego z powodu negatywnej oceny pracy (art. 27 ust. 1 i 3 KN). Z kolei wypowiedzenie terminowej umowy (zawartej zgodnie z art. 10 ust. 7 KN) następuje na zasadach i z okresem wypowiedzenia określonym dla ogółu pracowników w art. 36 KP, a więc również w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel, po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, otrzymał na końcu sierpnia orzeczenie z medycyny pracy o niezdolności do wykonywania stosunku pracy. W myśl przepisów powinien otrzymać wypowiedzenie pracy po odczekaniu 21 dni (czas kiedy nauczyciel może odwołać się od decyzji lekarza medycyny pracy). Nauczyciel jest w wieku przedemerytalnym, ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W miesiącu sierpniu złożył wniosek o rentę. Czy może do czasu rozwiązania sprawy dotyczącej decyzji w sprawie renty pozostać zatrudnionym w placówce bez prawa do wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadząc podjął uchwałę o likwidacji szkoły podstawowej z dniem 31.08.2013 r. W zamian za odprawę, kilku mianowanym nauczycielom zaproponowano pracę w innej szkole na terenie tej samej gminy. Niestety ma być to praca w niepełnym wymiarze w likwidowanej szkole pracują na pełnych etatach. Wójt gminy chce złożyć nauczycielom pisemne propozycje i oczekuje natychmiastowej odpowiedzi.Nauczyciele chcą pracować jednak nie chcą się zgodzić na ograniczenie etatu. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem. Kolejne pytanie: jakie są obowiązki dyrektora likwidowanej szkoły wobec pracowników obsługi i nauczycieli (terminy wypowiedzeń, rozwiązanie umów o pracę na czas określony i nieokreślony itp.).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W nawiązaniu do odpowiedzi na pytanie cytat: Czy wychowawcy (nauczyciel) w internacie sosw (mogą pracować w każdą niedzielę z innym dniem wolnym w tygodniu, czy muszą mieć co drugą niedzielę wolną nawet, jeżeli chcą pracować w każda niedzielę? Jest to placówka feryjna.
Zgodnie z § 4.3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17.05.2001 r w sprawie realizowania przez nauczycieli tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej, nauczycielom zobowiązanym do realizowania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć wychowawczych także w porze nocnej dyrektor szkoły zapewnia:
1) dzień wolny od pracy po zakończeniu pracy w porze nocnej trwającej co najmniej 8 godzin,
2) korzystanie co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych nocy wolnych od pracy, przypadających w sobotę i w niedzielę lub w niedzielę i w poniedziałek,
3) równomierne obciążenie nauczycieli pracą w porze nocnej.
Powyższe warunki muszą być spełnione; nie można ich nie stosować. W razie kontroli PIP, dyrektor będzie musiał udowodnić spełnianie wymogów rozporządzenia.
Precyzując pytanie dotyczyło ono niedzieli poza pracą w nocy. Dyżur nocny jest realizowany przez wychowawcę tylko 1 w tygodniu.Pozostałe dni pracują w dzień, a w niedzielę wychowankowie zjeżdżają do internatu. noce
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor Szkoły Podstawowej może być jednocześnie prezesem fundacji ?
- Od 29.06 2015 do 03.09.2015 roku obowiązki dyrektora szkoły wykonywała o p.o dyrektora. W dniu 31.08.2015 roku p.o. dyrektora wydała świadectwo pracy, na którym widnieje jej pieczątka, ale jest brak podpisu p.o. dyrektora. Pracownik po 2 miesiącach dostrzegł brak w/w podpisu i zwrócił się z prośbą o uzupełnienie świadectwa pracy o podpis. Problem polega na tym,że 3 września 2015 r. powrócił na stanowisko dyrektor i w chwili obecnej nie bardzo wiadomo jak dokonać uzupełnienia treści świadectwa pracy? W dniu wydawania świadectwa pracy obowiązki dyrektora pełniła inna osoba, która jest w dalszym ciągu nauczycielem tej szkoły i nie chce podpisać dokumentu, pomimo, że na dzień 31.08. pełniła funkcję p.o dyrektora. Od Czy pracownik może z tą sprawą zwrócić się do Sądu Pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe