Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia, otrzymał na końcu sierpnia orzeczenie z medycyny pracy o niezdolności do wykonywania stosunku pracy. W myśl przepisów powinien otrzymać wypowiedzenie pracy po odczekaniu 21 dni (czas kiedy nauczyciel może odwołać się od decyzji lekarza medycyny pracy). Nauczyciel jest w wieku przedemerytalnym, ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. W miesiącu sierpniu złożył wniosek o rentę. Czy może do czasu rozwiązania sprawy dotyczącej decyzji w sprawie renty pozostać zatrudnionym w placówce bez prawa do wynagrodzenia?
Co do zasady dyrektor powinien zwolnić nauczyciela z ostatecznym orzeczeniem lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy z końcem miesiąca, w którym dyrektorowi zostanie doręczone takie orzeczenie – art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3, art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Jeśli dyrektor takiego oświadczenia nie doręczy nauczycielowi, nauczyciel pozostanie nadal w zatrudnieniu, ale nie może zostać dopuszczony do pracy i nie ma prawa do wynagrodzenia za okres niewykonywania pracy – art. 80 i art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole, w której stanowisko dyrektora powierzono osobie nie będącej nauczycielem nadzór pedagogiczny sprawuje wicedyrektor. Jeśli w szkole nie został powołany wicedyrektor kto może sprawować nadzór pedagogiczny ?
- Nauczycielowi, w ramach dodatkowych zajęć, została przydzielona "opieka" nad pocztem sztandarowym szkoły. W związku z tym jest obecny na uroczystościach miejskich z okazji np. Święta 3 Maja, czy też 11 Listopada.
Są to dni wolne od pracy. Czy nauczycielowi przysługuje rekompensata (np. płatne godziny ponadwymiarowe lub dzień wolny/godziny wolne) za poświęcony czas i w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który nabył prawo do emerytury z KN atr. 88, może przejść na tą emeryturę po przekształceniu szkoły publicznej na niepubliczną i po przepracowaniu w niej jeszcze np. 1 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 31 maja 2013 r. złożyłam rezygnację ze stanowiska dyrektora szkoły i do dnia dzisiejszego (16.07.2013) nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ze strony wójta, nie przeprowadzono też żadnej rozmowy. Ogłoszono natomiast konkurs na dyrektora. Czy to jest zgodne z prawem, ponieważ nie odwołano mnie ze stanowiska , a "normalnie" kadencja moja kończy się za rok. Co mam zrobić, gdy zwrócą się z pismem o wytypowanie do komisji konkursowej przedstawiciela rady pedagogicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Moje pytanie dotyczy przekształcenia stosunku pracy na czas nieokreślony na stosunek pracy na podstawie mianowania.
Niedopatrzenie spowodowało, że brak takich przekształceń w teczkach osobowych. Jak postąpić zgodnie z prawem?
1) z nauczycielami, którzy dawno temu otrzymali mianowanie z urzędu (teraz często są już dyplomowani)i nie mają zaśw. o niekaralności?
2) z nauczycielami, którzy byli zatrudnieni przed 2008 r. (nie wymagano wtedy zaśw. KRK), a są mianowani?
3) czy w ogóle wszystkim trzeba ten stosunek pracy przekształcać?
Bardzo proszę o szczegółową odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe