Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, przebywający obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia (od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 24 kwietnia 2023 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent (nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych z racji przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia)?
Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Jeśli jest on zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy (wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego) nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, (a także powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego) nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli szkół feryjnych.
Opisany w pytaniu nauczyciel w roku szkolnym 2022/2023 nie wykorzystał żadnego dnia urlopu a przepracuje w tym roku 8 miesięcy. To daje 8x 5,6= 45 dni urlopu za który należy wypłacić ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który rozpoczął swoją pierwszą pracę w roku 01.09.1979 r. i pracował do 31.08. 1980 r., został przeniesiony do innej szkoły z dniem 01.09.1980 r. i pracował tam do 31.09.1982 r. 01.09.1982 r. ponownie został przeniesiony do kolejnej placówki. Nauczyciel ten w chwili obecnej złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, ale obecna szkoła nie posiada świadectw pracy, ponieważ nauczyciel ten był za każdym razem przenoszony. Czy obecny pracodawca może wystawić świadectwo pracy zbiorcze na podstawie wystawionych przez poprzednie szkoły RP7?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2017 (poz.630) w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Od kiedy zmienić nauczycielowi wynagrodzenie od 1 stycznia 2017 czy od 20 marca 2017 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o udzielenie mi porady w sprawie przejścia pracownika niepedagogicznego na emeryturę. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 20.10.2017 r. Dokładnie 20.12.2019 r. przysługuje mu nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Pracownik w międzyczasie przeszedł zawał (sierpień 2018) i jest na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Chciałby przejść na emeryturę ale jednocześnie chciałby dostać nagrodę jubileuszową. Kiedy najlepiej ma pisać wniosek o emeryturę (styczeń, luty, marzec 2019 r.) aby dostać jubileusz i mieć waloryzację? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
- Czy bibliotekarzowi szkolnemu w ramach pensum można powierzyć stałą opiekę nad uczniami nieuczęszczającymi na religię?
Dziękuję za odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zmienił się jednolity rzeczowy wykaz akt dla klas I i II stopnia podziału?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe