Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o udzielenie mi porady w sprawie przejścia pracownika niepedagogicznego na emeryturę. Pracownik osiągnął wiek emerytalny 20.10.2017 r. Dokładnie 20.12.2019 r. przysługuje mu nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. Pracownik w międzyczasie przeszedł zawał (sierpień 2018) i jest na przedłużającym się zwolnieniu lekarskim. Chciałby przejść na emeryturę ale jednocześnie chciałby dostać nagrodę jubileuszową. Kiedy najlepiej ma pisać wniosek o emeryturę (styczeń, luty, marzec 2019 r.) aby dostać jubileusz i mieć waloryzację? Proszę o odpowiedź i dziękuję.
Pracownik będzie miał prawo do nagrody jubileuszowej, jeśli rozwiąże umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę w każdym miesiącu 2019 r. - § 8 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, Dz.U. z 2018 r., poz. 936. Ponieważ wysokość emerytury ustalanej w I kwartale (gdyby pracownik rozwiązał umowę o pracę w okresie stycznia – marca 2019 r.) uwzględnia waloryzację składek dokonaną za trzeci kwartał poprzedniego roku, nie ma znaczenia w którym z tych miesięcy pracownik przejdzie na emeryturę; zyskałby przechodząc na nią najwcześniej w kwietniu po waloryzacji na koniec marca dokonanej za czwarty kwartał poprzedniego roku – art. 25a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Dz.U. z 2018 r., poz. 1270..
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest w mojej szkole na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy. W pełnym wymiarze pracuje w innej szkole. Wiem, że wystąpi w swojej macierzystej szkole o urlop dla poratowania zdrowia. Co z zatrudnieniem w mojej szkole? Czy wystąpi równolegle o urlop dla poratowania zdrowia czy też rozwiązanie umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z dyplomem Wychowania przedszkolnego i kwalifikacjami pedagogicznymi może prowadzić zajęcia w klasach 1-3?
- Proszę o wyjaśnienie w jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną pracownikowi administracji szkolnej, który przechodzi na emeryturę po 38 latach pracy w szkole. Zgodnie z KP- odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia czy zgodnie z przepisem art.36 ust.2 i art.38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, który jest przepisem szczegółowym do art. 92 Kodeksu pracy: pracownikom samorządowym przysługuje jednorazowa odprawa przy przechodzeniu na emeryturę po 20 latach pracy w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Proszę również o wyjaśnienie czy sprzątaczka szkolna jest również pracownikiem samorządowym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć urlop pracownikowi z wymiaru 20 dni zatrudnionego od 01.09.2018 r. na czas nieokreślony na 0.1 (1/10) etatu? Proszę o rozpisanie wyliczenia
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
czy nauczyciel, który ukończył studia wyższe na kierunku pedagogika w zakresie pedagogiki rewalidacyjnej, a ponadto 2-semestralne studia podyplomowe w zakresie komputeryzacji kształcenia specjalnego, uzyskując jednocześnie uprawnienia i kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu technologii informacyjnych, informatyki z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych w placówkach kształcenia specjalnego oraz instytucjach opiekuńczo-wychowawczych, formach pozalekcyjnych i szkolnych posiada kwalifikacje do nauczania informatyki w szkołach wchodzących w skład młodzieżowego ośrodka wychowawczego? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe