Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole zatrudniony jest nauczyciel mianowany, który obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W nowym roku szkolnym rozdysponowałam godziny dydaktyczne nauczycielom, którzy systematycznie i efektywnie pracują uzupełniając im etaty do pełnego wymiaru. Dla wspomnianego nauczyciela pozostaje 6 godzin. Czy można rozwiązać z nim umowę o pracę uzasadniając to dezorganizacją pracy i przydziałem godzin innym nauczycielom w celu uzupełnienia etatów zgodnie z posiadanymi przez nich kwalifikacjami. Czy mogę zastosować Art. 20 KN?
Z nauczycielem można rozwiązać stosunek pracy z powodu braku godzin, jednak powodem rozwiązania stosunku pracy nie może być dezorganizacja pracy i przydzielenie godzin innym nauczycielom. Powodem jest brak wystarczającej liczby godzin danego przedmiotu - przyczyna leżąca po stronie pracodawcy (dot. art. 20 KN).
W przypadku wypowiedzenia z art. 20 KN, dyrektor musi wziąć pod uwagę kryteria zwalniania. Wspomniana dezorganizacja pracy może być jedną z przesłanek wyboru nauczyciela do zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od września 2016r. do przedszkola będzie uczęszczać sześciolatek z zespołem Aspergera. Zatrudnieni nauczyciele mają wykształcenie pedagogiczne, czy w związku z tym należy przyjąć nauczyciela mającego kwalifikacje (jakie to muszą być kwalifikacje) do pracy z takim dzieckiem i na jaką część etatu? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie. Chciałam zapytać czy mogę zatrudnić w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Panią na stanowisku pedagoga specjalnego i terapeuty SI,która ukończyła zaoczne studia magisterskie na kierunku fizjoterapia w roku 1998, poza tym przedstawiła dyplom studiów podyplomowych z pedagogiki specjalnej-oligofrenopegagogika, kurs specjalistyczny NDTBobath i Vojty-typowy do pracy z małymi dziećmi, czy musi mieć dodatkowe kwalifikacje pedagogiczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może w sposób dowolny ustalać termin urlopu wychowawczego? Czy dyrektor szkoły ma wpływ na termin zakończenia tego urlopu? Czy nauczyciel może skrócić urlop wychowawczy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godz. W przyszłym roku szkolnym nie wiadomo jaki będzie nabór,więc w jaki sposób i wg jakich przepisów można wręczyć ograniczenie etatu. Czy zastosowanie ma art 22 tak jak przy całym etacie? Czy wobec niemożliwości przewidywania etatu taka nauczycielka podlega ograniczeniu etatu które wręcza się w maju? Wręczenie ograniczenia nie jest jednoznaczne z ograniczeniem ale wg mnie należy się zabezpieczyć. Proszę o podstawę prawną.
- Uprzejmie proszę o opinię, czy opracowane przez dyrektora kryteria typowania nauczycieli do ograniczenia etatu lub zwolnienia z przyczyn organizacyjnych muszą być podane do wiadomości rady pedagogicznej. Jeśli tak, to w jakiej formie? Zaopiniowanie czy zarządzenie? A co ze związkami zawodowymi? I druga sprawa. Czy jeżeli związek zawodowy nie poinformował dyrektora stosownym pismem o tym, że dany nauczyciel jest "chroniony", to czy dobrze rozumiem, że oficjalnie nic o tym nie wiem i mogę stosować obiektywne kryteria?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe