Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel może w sposób dowolny ustalać termin urlopu wychowawczego? Czy dyrektor szkoły ma wpływ na termin zakończenia tego urlopu? Czy nauczyciel może skrócić urlop wychowawczy?
Nauczyciel występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego do dyrektora szkoły. To właśnie dyrektor decyduje o terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego w każdym czasie, ale tylko za zgodą dyrektora szkoły.
Nauczyciel występuje o udzielenie urlopu wychowawczego do dyrektora szkoły
Kwestie urlopu wychowawczego reguluje ustawa Karta Nauczyciela w art. 67a, 67b i 67c. Nauczyciel występuje z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego do dyrektora szkoły, ale to nie od niego zależy termin jego wykorzystania.
Wniosek powinien być złożony co najmniej na miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. O terminie rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego decyduje dyrektor szkoły. Za organizację pracy szkoły odpowiada dyrektor i to on musi brać pod uwagę potrzeby placówki.
Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na 31 sierpnia
Termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego. Zatem jeżeli nauczyciel występuje o urlop wychowawczy podczas trwania roku szkolnego, np. w marcu, termin zakończenia urlopu musi być ustalony na 31 sierpnia, niezależnie od okresu urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nauczyciel chce otrzymać urlop wychowawczy na dłużej niż rok, to zakończenie tego urlopu musi być wyznaczone na 31 sierpnia następnego roku.
W przypadku, gdy nauczyciel chce urlopu wychowawczego na okres nieprzekraczający 1 miesiąca, to zasada opisana wyżej nie ma zastosowania.
Nauczyciel może zrezygnować z dalszego wykorzystania urlopu
Nauczyciel może zrezygnować z udzielonego mu urlopu wychowawczego w każdym czasie, ale tylko za zgodą dyrektora szkoły. W przypadku, gdy jest zatrudniony inny nauczyciel na zastępstwo, zakończenie urlopu wychowawczego należy uzależnić od rozwiązania umowy z zatrudnionym na zastępstwo. Nauczyciel może zrezygnować z dalszego wykorzystania urlopu także z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu dyrektora szkoły, co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym terminem podjęcia pracy, czyli do 31 maja.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy data urlopu zdrowotnego zawarta w orzeczeniu wydanym w trybie odwoławczym o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego jest ostateczna? Nauczyciel od 01.10 do 02.11.2013 ma wystawione zwolnienie lekarskie i jednocześnie w dniu 15.10 wydano w trybie odwoławczym orzeczenie o potrzebie przebywania na urlopie zdrowotnym od dnia 01.10.2013 do 31.08.2013.
- Czy dyrektor może przydzielić nauczycielowi urlop dla poratowania zdrowia na okres krótszy niż wskazał lekarz, np. tylko do końca sierpnia, jeśli okres wskazany przez lekarza wybiega poza czas zatrudnienia nauczyciela tzn. na nowy rok szkolny? Nauczyciel ten przed ostateczna decyzją dyrektora o przyznaniu urlopu w trakcie roku szkolnego otrzymał wypowiedzenie z datą obowiązywania od 1 września, która zawiera się w środku okresu urlopu wskazanym przez lekarza.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona z kodeksu pracy jako asystent nauczyciela w klasie I szkoły podstawowej posiadająca kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych może samodzielnie prowadzić z uczniem autystycznym, który jest w tej klasie, zajęcia rewalidacyjne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatrudnienia pomocy czy też asystenta nauczyciela dla uczennicy klasy I szkoły podstawowej w szkole ogólnodostępnej. Byłaby to osoba dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w sprzężeniu z niepełnosprawnością ruchową. Bardzo proszę o poradę dotyczącą kwalifikacji takiej osoby i na jakiej zasadzie powinnam ją zatrudnić? Dodam, że organem prowadzącym jest Stowarzyszenie, ale jest to szkoła publiczna - przekazana przez gminę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pierwszy raz mam sytuację, kiedy pracownica sekretariatu poszła na długoterminowe zwolnienie lekarskie (wykorzysta 182 dni) do 6 marca. Zgłosiła podczas rozmowy, że do pracy już nie wróci. Pozostaje do wykorzystania po zwolnieniu zaległy urlop wypoczynkowy lub wypłacenie ekwiwalentu za urlop. Jak teraz poprowadzić działania w celu rozwiązania umowy o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe