Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy zatrudnienia pomocy czy też asystenta nauczyciela dla uczennicy klasy I szkoły podstawowej w szkole ogólnodostępnej. Byłaby to osoba dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym w sprzężeniu z niepełnosprawnością ruchową. Bardzo proszę o poradę dotyczącą kwalifikacji takiej osoby i na jakiej zasadzie powinnam ją zatrudnić? Dodam, że organem prowadzącym jest Stowarzyszenie, ale jest to szkoła publiczna - przekazana przez gminę.
Na podstawie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz. U. z 2015 r., poz. 1113 z późn. zm. w publicznej ogólnodostępnej szkole (również prowadzonej przez stowarzyszenie), w zależności od treści zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej zawartych w konkretnym orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, dla ucznia z niepełnosprawnościami sprzężonymi zatrudnia się: nauczyciela wspomagającego (posiadającego kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej); asystenta nauczyciela w przypadku ucznia klas I – III, z kwalifikacjami z art. 7 ust. 1f UoSO (wykształcenie co najmniej na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej oraz przygotowanie pedagogiczne, czyli generalnie kwalifikacje nauczyciela co najmniej szkoły podstawowej) lub pomoc nauczyciela, której kwalifikacje i doświadczenie do pracy z danym dzieckiem i nauczycielem ustala dyrektor szkoły, ponieważ na tym stanowisku obowiązuje jedynie wymóg posiadania co najmniej wykształcenia podstawowego, bez dalszego uszczegółowienia w przepisach (załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, Dz. U. z 2014 r., poz. 1786 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku ze zmianą Karty Nauczyciela od 1 września 2018 r. nie można zatrudniać nauczycieli na umowę zlecenie. Czy dotyczy to również firm zewnętrznych świadczących usługi edukacyjne, np. szkoła języków obcych lub centrum terapeutyczne, które dotychczas świadczyło w naszej placówce usługi logopedyczne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakich przepisów nauczyciel zatrudniony na pełny etat może wnioskować o czterodniowy tydzień pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po skończonych studiach podyplomowych z terapii pedagogicznej może być zatrudniony w Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pomoc nauczyciela powinna mieć zaświadczenie o niekaralności, tak jak nauczyciele?
- Z końcem roku szkolnego 2018/2019 w naszym zespole wychodzi ostatni rocznik klas gimnazjalnych. Od kolejnego roku szkolnego będziemy funkcjonować tylko z klasami szkoły podstawowej i przedszkolem. W związku z tym muszę zmniejszyć ilość zatrudnienia obsługi ( zmniejsza się ilość uczniów). Czy istnieją zapisy prawa pracy, mówiące o szczególnej ochronie osób, które nabyły już prawo do emerytury? Czy mam obowiązek zwolnić woźną, która jest np. najmłodsza stażem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe