Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o opinię, czy opracowane przez dyrektora kryteria typowania nauczycieli do ograniczenia etatu lub zwolnienia z przyczyn organizacyjnych muszą być podane do wiadomości rady pedagogicznej. Jeśli tak, to w jakiej formie? Zaopiniowanie czy zarządzenie? A co ze związkami zawodowymi? I druga sprawa. Czy jeżeli związek zawodowy nie poinformował dyrektora stosownym pismem o tym, że dany nauczyciel jest "chroniony", to czy dobrze rozumiem, że oficjalnie nic o tym nie wiem i mogę stosować obiektywne kryteria?
Dyrektor nie jest zobowiązany do przedstawienia kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia ani radzie pedagogicznej, ani związkowi zawodowemu do zaopiniowania, ani tym bardziej do zatwierdzenia (art. 39 ust. 3 UoSO).
Brak poinformowania dyrektora o objęciu nauczyciela ochroną związkową nie uchyla tej ochrony i dyrektor wiedząc o przynależności związkowej powinien konsultować ze związkiem zamiar zwolnienia nauczyciela (jeśli go wybierze do zwolnienia na skutek opracowanych przez siebie obiektywnych kryteriów), zaś związek zawodowy powinien poinformować o ochronie i zająć stanowisko co do zgody na rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela (art. 38 KP, art. 20 ust. 5a KN, art. 32 ust. 1 UoZZ, uchwała SN z dnia 21 listopada 2012 r., III PZP 6/12, OSNP 2013/13-14/146).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (umiarkowanym) może zrezygnować z obniżki pensum? Jeśli tak, to na jakiej podstawie. Nauczyciel przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności, ważne do 2020 roku, jednak teraz nie chce mieć obniżki pensum, co wiąże się też z utratą nadgodzin. Nauczyciel ten pracuje również w innej szkole, na co zgodę wyraził dyrektor szkoły macierzystej. Rozumiem, że od września nie może uzyskać zgody na dodatkowe zatrudnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel matematyki w maju przyjął ograniczenie zatrudnienia do 17/18. Obecnie nauczyciel znalazł sobie pracę w innej placówce na 1/2 etatu. Ów nauczyciel chciałby aby teraz (sierpień) ograniczyć mu wymiar zatrudnienia do 10/18, wówczas mógłby spokojnie pogodzić pracę w obu szkołach. Nadmienię, że takie rozwiązanie jest też korzystne dla dyrektora ponieważ godziny dostałby drugi matematyk zatrudniony w szkole. Czy wręczenie ograniczenia jest możliwe w sierpniu? Czy takie ograniczenie w sierpniu można dostarczyć również nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Czy funkcjonuje jeszcze w szkole dodatek za specjalizację? Kiedyś nauczyciel miał stopień specjalizacji i otrzymywał 30 zł do wynagrodzenia. czy dalej należy wypłacać taki dodatek. Proszę o podstawę prawną na podstawie której wypłacamy bądź nie wypłacamy dodatek za specjalizację.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W mojej szkole jest zatrudniony nauczyciel kontraktowy, na czas nieokreślony; wymiar godzin 15/18. Nauczyciel notorycznie się spóźnia do pracy i nie pełni dyżurów; pomimo upomnień nie ma zmian. Czy taka sytuacja może być uzasadnionym powodem do zwolnienia takiego nauczyciela? Czy przed sądem wygram, jeżeli ów nauczyciel poda moją decyzję do sądu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem zatrudnionym na czas określony na czas pełnienia funkcji dyrektora -5 lat. Czy w czasie pełnienia 5-letniej kadencji mogę skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe