Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole pracuje inspektor ds. bhp, który wraz z nauczycielem będącym jednocześnie przedstawicielem związków zawodowych prowadzi komisję ds. bhp Na jaki okres dyrektor powołuje taką komisję? Czy należy pisemnie uregulować pracę takiej komisji?
Przepisy nie regulują sprawy powoływania komisji ds. bhp. Nie wyklucza to jednak prawa do unormowania przez dyrektora szkoły jej pracy, np. w stosownym regulaminie.
Pracodawca jest zobowiązany utworzyć służbę bhp
Jednocześnie przepisy odnoszą się wprost do tworzenia służby bhp. Ten obowiązek wynika wprost z art. 23711 § 1 i 2 Kodeksu pracy oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kto może zostać inspektorem bhp?
Służbę bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe powoływane przez pracodawcę zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia.
Podstawą liczebności tej służby jest ilość zatrudnionych w szkole nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Zgodnie z art. 23711 Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, który posiada kompetencje do wykonywania zadań z zakresu bhp i spełnia wymagania szczegółowo sprecyzowane w § 4 ust. 2 rozporządzenia.
Inspektor bhp podlega dyrektorowi
Pracownik, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, podlega bezpośrednio dyrektorowi szkoły. Pełni wobec niego funkcję doradczą, realizując w imieniu dyrektora zadania dotyczące bhp w szkole zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.
Społeczna inspekcja pracy zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pracy i chroni prawa pracowników
Natomiast czym innym w szkole jest społeczna inspekcja pracy. Jest to służba społeczna pełniona przez pracowników, która ma na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych określonych w przepisach prawa pracy.
Kto może zostać społecznym inspektorem pracy?
Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy społecznym inspektorem pracy może być pracownik danego zakładu pracy, który jest członkiem związku zawodowego i nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu pracy lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu pracy.
Społecznego inspektora pracy wybierają i odwołują pracownicy szkoły na okres 4 lat.
Inspektor bhp i społeczny inspektor pracy reprezentują różne interesy
Inspektor bhp i społeczny inspektor pracy są pracownikami czuwającymi nad problematyką bhp w szkole. Optyka widzenia problemów bhp w placówce ich różni – jeden reprezentuje pracodawcę, drugi – pracowników. Idealna byłaby sytuacja, w której obaj zgodnie i jednomyślnie działają na rzecz doskonalenia bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy szkoła musi bezwzględnie uwzględnić opinię PPP w przypadku, gdy w ocenie nauczyciela uczennica kl.II nie opanowała podstawy programowej mimo udzielania dziecku istotnej pomocy psychologiczno pedagogicznej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Weszłam w spór zbiorowy z ZNP i Solidarnością (kwietniowe strajki) i nie powiadomiłam o tym fakcie PIP. Pismo zostało w dokumentacji szkoły, nie zostało wysłane lub zostało wysłane zwykłym listem i nie dotarło. Otrzymałam pismo z policji o wyjaśnienie. Jak powinnam zachować się w takiej sytuacji, aby nie nałożono na mnie kary?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic złożył podanie do szkoły wraz z kompletem dokumentów odebranych z poprzedniej szkoły 29 grudnia 2021 r., uczeń został przyjęty do II klasy szkoły przysposabiającej do pracy od 1 stycznia 2022 r. i z tym dniem wpisany do księgi uczniów. Poprzednia szkoła upiera się przy wersji, że mama złożyła podanie o wypisanie ucznia z poprzedniej szkoły z dniem 3 stycznia 2022 r. (i taki zapis umieszczono też w SIO), więc my możemy ucznia przypisać do oddziału dopiero od 4 stycznia 2022 r., w związku z czym nie możemy się ubiegać o wypłatę z powiatu subwencji na tego ucznia w miesiącu styczniu (jesteśmy szkołą niepubliczną). Czy jest to poprawne działanie tamtej szkoły i czy moglibyśmy się gdzieś odwołać w tej sprawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ulgi podatkowej pracowników otrzymujących świadczenie z ZFŚS, a zatrudnionych w kilku zakładach pracy. Które z poniższych postępowań jest prawidłowe?
Czy mamy obowiązek (lub też prawo) żądać od pracownika podawania danych o wysokości pobieranych świadczeń u innych pracodawców z ZFŚS w celu ustalenia jaka część ulgi podatkowej została tam wykorzystana i uwzględnienia tej informacji przy opodatkowaniu świadczeń wypłacanych przez nas?
Czy każdy pracodawca stosuje swój limit, a pracownik w rozliczeniu rocznym rozlicza się z podatku i ewentualnie dopłaca różnicę, jeśli w ciągu roku okazało się, że pobrał świadczenia na kwotę przekraczającą ulgę podatkową?
Inne Przeczytaj odpowiedź - Zwracam się z pytaniem czy zakup i montaż klimatyzacji w sali zajęć dla dzieci w przedszkolu niepublicznym można rozliczyć w ramach dotacji oświatowej? Montaż ten jest konieczny ze względu na wysokie wartości temperatur w okresie letnim i ryzyko wystąpienia udaru cieplnego u dzieci.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe