Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole (placówka feryjna) nauczycielowi został udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach: od września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 r. i od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Z dniem 31 sierpnia 2022 nauczyciel skończył zatrudnienie. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na 2020 i 2021 rok?
Zgodnie z art. 67c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2021r. poz. 1762) w przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nauczycielka w dniu 1 stycznia 2020 i 1 stycznia 2022 r. była w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy trwał nieprzerwanie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. Wobec powyższego, nauczycielka nie nabyła wiec prawa do urlopu wypoczynkowego za rok 2020 i 2021. Zgodnie bowiem z powołanym na wstępie przepisem, prawo to uzyskałaby z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego – a więc wraz z dniem rozpoczęcia ferii letnich w roku 2022, co zresztą się stało- i wykorzystała urlop w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2022 r. Nauczycielowi nie będzie zatem przysługiwać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Nie ma więc podstaw by wypłacać ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony jest na pełen etat w innej szkole od 1 września 2019 r. do chwili obecnej. Nauczyciel dostarczył świadectwa pracy do 31 sierpnia 2019 r. oraz zaświadczenie o zatrudnieniu w szkole od 1 września 2019 r. do nadal. U nas pracuje od 1 września 2022 r. na 16/18. W miesiącu maju 2023 r. mija 35 lat pracy. Czy my, jako druga szkoła, również wypłacamy nagrodę jubileuszową i w jakim procencie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący szkołę ma prawo wezwać w trybie natychmiastowym dyrektora i wicedyrektorów do swojej siedziby, nie uwzględniając faktu, że aktualnie prowadzą zajęcia z uczniami i jednocześnie szkoła pozostaje bez nadzoru. Nadmieniam, że nie było powodów do takiego wezwania. Czy dyrektor mógł odmówić i żądać ustalenia godziny, która nie kolidowałaby z zajęciami prowadzonymi zgodnie z planem lekcji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - wychowawcę klasy 3 (zwolnienie do końca roku szkolnego) zajęcia w tej klasie z zakresu edukacji matematycznej może prowadzić Osoba wskazana poniżej: - profesor matematyki, - jednocześnie - Wiceprezes spółki prowadzącej szkołę, - niezatrudniony w szkole ( nie może być zatrudniony w szkole jako wiceprezes Spółki prowadzącej placówkę - konflikt interesów). Czy trzeba zawrzeć z nim jakąkolwiek umowę ? Czy zajęcia z podstawy programowej - edukacja matematyczna w edukacji wczesnoszkolnej - mogą być przez Niego w ramach wolontariatu? Jeśli prowadzenie tych zajęć przez opisaną Osobę w tej klasie nie jest możliwe - co powinien zrobić dyrektor szkoły postawiony przed faktem dokonanym i osobami nieznoszącymi sprzeciwu ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka posiada do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy (ciąża, urlop macierzyński i rodzicielski) w wymiarze 68 dni. Urlop rodzicielski kończy się 24.12.2015r. Che wykorzystać ten urlop bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Od kiedy należny liczyć ten urlop, czy do tego wymiaru należny wliczyć soboty i niedziele? W jakim terminie nauczycielka ma wrócić do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniłam sekretarza szkoły na okres 6 miesięcy. Umowa wygasa 31 maja 2015 r. Nie zamierzam dalej zatrudniać tej osoby. Czy mogę ogłosić nabór na wolne stanowisko sekretarza szkoły już w maju, czy muszę czekać do wygaśnięcie zawartej umowy t,j. do 31 maja, a nabór ogłosić dopiero w czerwcu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe