Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Plany nadzoru pedagogicznego 2022/2023
- Wzory dokumentów kontrolnych 2022/2023
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego 2022/2023
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole (placówka feryjna) nauczycielowi został udzielony urlop wychowawczy w trzech częściach: od września 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r., od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 r. i od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Z dniem 31 sierpnia 2022 nauczyciel skończył zatrudnienie. Czy w takiej sytuacji dyrektor powinien wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy na 2020 i 2021 rok?
Zgodnie z art. 67c ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. Z 2021r. poz. 1762) w przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego.
Nauczycielowi, który w związku z rozpoczęciem urlopu wychowawczego nie mógł wykorzystać przypadającego w okresie letnich ferii szkolnych urlopu wypoczynkowego, do którego nabył prawo - termin zakończenia urlopu wychowawczego powinien przypadać na koniec zajęć szkolnych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nauczycielka w dniu 1 stycznia 2020 i 1 stycznia 2022 r. była w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy trwał nieprzerwanie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. Wobec powyższego, nauczycielka nie nabyła wiec prawa do urlopu wypoczynkowego za rok 2020 i 2021. Zgodnie bowiem z powołanym na wstępie przepisem, prawo to uzyskałaby z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego – a więc wraz z dniem rozpoczęcia ferii letnich w roku 2022, co zresztą się stało- i wykorzystała urlop w wymiarze co najmniej 8 tygodni. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2022 r. Nauczycielowi nie będzie zatem przysługiwać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Nie ma więc podstaw by wypłacać ekwiwalent.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z ruchem kadrowym chciałabym zapytać w jakim przypadku i w jakim terminie należy wręczyć nauczycielowi pismo związane:
- ze zmianą stanowiska pracy (nauczyciel-> nauczyciel praktycznej nauki zawodu)
- ze zmianą wymiaru pensum ze względu na połączenie stanowisk o różnym tygodniowym wymiarze godzin.
Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wprowadzić uchwałą, czy zarządzeniem regulamin dodatku motywacyjnego oraz nagród dyrektora szkoły?
- Wicedyrektor wystąpił z wnioskiem o urlop okolicznościowy związany z obroną pracy doktorskiej (28 dni), następnie chcialby wykorzystać 35 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a potem wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia. Mając takie informacje, na piśmie czy mogę i kiedy odwołać go z pełnienia funkcji wicedyrektora jeśli sam nie złoży rezygnacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła publiczna otrzymała krótkie zapytanie (drogą email) z prośbą o podanie listy wynagrodzenia nauczycieli – stanowiskowo za miesiąc czerwiec. Adresat powołał się na ustawę o dostępie informacji publicznej. Czy szkoła może oraz czy powinna wysłać w/w dane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku z przymierzeniem się do planowania arkusza na 2017/2018 r, mam zamiar zaplanować nauczyciela na 9 godz. który ma umowę na czas nieokreślony. Ten sam nauczyciel zatrudniony jest w drugiej szkole znajdującej się w tej samej gminie i ma być zaplanowany tam na cały etat. Czy wg nowych przepisów dyrektor szkoły musi wyrazić zgodę na dodatkowe zatrudnienie w mojej szkole? W jakiej formie i jakim terminie poinformować nauczyciela w przypadku odmowy dodatkowego zatrudnienia w mojej szkole przez dyrektora tamtej szkoły? Czy nauczyciel ma podstawę do tego, aby podać sprawę do sądu przeciwko mnie? Jak sformułować ewentualne pismo informujące o nieplanowaniu go na przyszły rok szkolny? Jakie obowiązują mnie terminy, np dotyczące wypowiedzenia pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe