Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy na czas zastępstwa za nieobecnego nauczyciela - wychowawcę klasy 3 (zwolnienie do końca roku szkolnego) zajęcia w tej klasie z zakresu edukacji matematycznej może prowadzić Osoba wskazana poniżej: - profesor matematyki, - jednocześnie - Wiceprezes spółki prowadzącej szkołę, - niezatrudniony w szkole ( nie może być zatrudniony w szkole jako wiceprezes Spółki prowadzącej placówkę - konflikt interesów). Czy trzeba zawrzeć z nim jakąkolwiek umowę ? Czy zajęcia z podstawy programowej - edukacja matematyczna w edukacji wczesnoszkolnej - mogą być przez Niego w ramach wolontariatu? Jeśli prowadzenie tych zajęć przez opisaną Osobę w tej klasie nie jest możliwe - co powinien zrobić dyrektor szkoły postawiony przed faktem dokonanym i osobami nieznoszącymi sprzeciwu ?
Rozporządzenie MEN z dnia 27.08.2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół określa PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. W zalecanych warunkach i sposobie realizacji podstawy, w pkt. 7 określono, że:
"W klasach I-III szkoły podstawowej edukację dzieci powierza się jednemu nauczycielowi. Prowadzenie zajęć z zakresu edukacji muzycznej, plastycznej, wychowania fizycznego, zajęć komputerowych i języka obcego nowożytnego można powierzyć nauczycielom posiadającym odpowiednie kwalifikacje określone w przepisach w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli. Zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej mogą być realizowane z udziałem specjalisty z zakresu zdrowia publicznego lub dietetyki, pielęgniarki lub higienistki szkolnej."
Rozporządzenie nie zezwala na powierzenie prowadzenia zajęć edukacji matematycznej innemu nauczycielowi. Dyrektor powinien zatrudnić na zastępstwo nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Jaka jest możliwość dalszego zawierania umów zlecenie z nauczycielami szkoły niepublicznej? 2. Czy szkoła ma obowiązek ubezpieczać uczniów/młodocianych pracowników, którzy zrezygnowali z dobrowolnego ubezpieczenia NNW w przypadku, gdy przebywają na praktycznej nauce zawodu u pracodawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 1 września 2010 r. do 30 czerwca 2011 r.
Na czas jego nieobecności została zawarta umowa na czas zastępstwa na okres od 1 września 2010 r. - z adnotacją w umowie, że została ona zawarta na czas określony, obejmujący okres usprawiedliwionej nieobecności Pani …, spowodowanej przebywaniem na urlopie dla poratowania zdrowia. Szkoła jest placówką feryjną.
Nauczycielowi, który został zatrudniony na zastępstwo będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Czy prawidłowym jest następujące wyliczenie dni niewykorzystanego urlopu do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego?
56 dni – 14 dni (ferie zimowe) = 42 dni – 8 dni (okres od 23.06.2011 do 30.06.2011)
= 34 dni niewykorzystanego urlopu
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy dnia 1.09.2009 stracił pracę. Umowa z nauczycielem nie została przedłużona. Nauczyciel odwołał się do sądu pracy, cały rok szkolny 2009/2010 toczyła się sprawa w sądzie. Nauczyciel w tym czasie nie świadczył pracy, ponadto nauczyciel ten w tym czasie nie wyrażał chęci świadczenia pracy ani ustnie ani na piśmie. W tym czasie nauczyciel pobierał świadczenia z urzędu pracy. Obecnie nauczyciel domaga się w sądzie pracy wynagrodzenia za rok szkolny 2009/2010; a więc za czas kiedy fizycznie nie pracował. Co w tym zakresie stanowi prawo?
- Nauczyciel przeniesiony od 01.09.2014 r. w stan nieczynny nabywa w grudniu 2014 r. prawo do nagrody jubileuszowej, czy powinien mieć wypłaconą nagrodę jubileuszową, ponieważ w art. 20 pkt. 6 KN jest zapis, że zachowuje prawo do innych świadczeń pracowniczych? Druga kwestia, nauczyciel przeniesiony od 01.09.2014 r. w stan nieczynny nabywa w grudniu 2014 r. prawo do nagrody jubileuszowej i będzie równocześnie zatrudniony zgodnie z art. 20 pkt.8 KN , jak w takiej sytuacji powinna być wypłacona nagroda jubileuszowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w placówce nieferyjnej pracował 9/18 etatu przez 6 miesięcy i pracował 3 dni w tygodniu. Teraz pracuje na 5/18 przez 2 dni w tygodniu. Jak udzielić urlopu- po zakończeniu roku szkolnego? Czy uwzględnić 3 dni pracy za 6 mięsięcy i 2 dni pracy przez pozostały okres zatrudnienia (od 2 lipca-9 dni-3 dni w a od 23 lipca - 2 dni w tygodniu)? Czy uwzględnić tylko 2 dni/tydzień świadczenia pracy wynikające z ostatniego miesiąca roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe