Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w placówce nieferyjnej pracował 9/18 etatu przez 6 miesięcy i pracował 3 dni w tygodniu. Teraz pracuje na 5/18 przez 2 dni w tygodniu. Jak udzielić urlopu- po zakończeniu roku szkolnego? Czy uwzględnić 3 dni pracy za 6 mięsięcy i 2 dni pracy przez pozostały okres zatrudnienia (od 2 lipca-9 dni-3 dni w a od 23 lipca - 2 dni w tygodniu)? Czy uwzględnić tylko 2 dni/tydzień świadczenia pracy wynikające z ostatniego miesiąca roku szkolnego?
Kodeks pracy:
Art. 1542. § 1. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu, z zastrzeżeniem § 4.
§ 2. Przy udzielaniu urlopu zgodnie z § 1, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.
§ 3. Przepis § 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu
pracy, wynikająca z odrębnych przepisów, jest niższa niż 8 godzin.
§ 4. Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym
części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
Przepisy prawa nie regulują sytuacji, gdy pracownikowi zmienia się rozkład czasu pracy. Jedynie wymiar urlopu oblicza się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Udzielić urlopu należy według rozkładu czasu pracy obowiązującego pracownika w chwili udzielania urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka ma 63 lata i 43 lata pracy pedagogicznej. Przeszła na emeryturę z kp. we wrześniu 2011 roku, zawiesiła ją i nadal pracuje - nie rozwiązała stosunku pracy, bo nie musiała. Ma ukończony SN. Czy mogę ją zwolnić? Czy podlega ochronie i muszę jej zapewnić pensum? W zasadzie jest już emerytką. Nie ukrywam, że chciałabym się z nią rozstać.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przekształcenie stosunku pracy z umowy o pracę na czas nieokreślony na mianowanie. W jaki sposób, w następującej sytuacji przekształcić umowę na mianowanie:
nauczycielka (mianowana) została zatrudniona na czas określony, następnie na czas nieokreślony na podstawie umowy o pracę. Obecnie, w grudniu uzyskała stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego. Jakiej podstawy prawnej użyć celem pisemnego przekształcenia (niestety art. 10 ust. 5a i 5b dotyczy nauczyciela mianowanego, a nie dyplomowanego)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie jako nauczyciel od nowego roku szkolnego 2017/2018 będzie miał etat w świetlicy. Czy należy podpisać z nauczycielem porozumienie zmieniające do końca maja?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany przebywa na zwolnieniu lekarskim od dnia 09.08.2016 r. do 15.09.2016 . W jakiej ilości i czy należy się urlop uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w świetle nowej KN obowiązują nas dyżury nauczycielskie w dni wolne od zajęć- np w czasie najbliższej przerwy świątecznej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe