Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W przypadku zakładania przez szkołę księgi arkuszy ocen: - na pierwszej stronie księgi arkuszy ocen umieszcza się adnotację: Księga arkuszy ocen uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 ukończyli lub opuścili szkołę, a na następnej stronie wykaz uczniów w porządku alfabetycznym, którzy ukończyli lub opuścili szkołę? -na końcu księgi arkuszy ocen zamieszcza się adnotację o liczbie arkuszy ocen uczniów, którzy ukończyli oraz opuścili szkołę? Czy księgę tytułujemy jako rocznik (np. 2001)?
Rozumiem, że chodzi o rok urodzenia uczniów. W roku szkolnym 2016/2017 naukę mogli ukończyć (lub opuścić szkołę) uczniowie z różnych roczników, dlatego roku ukończenia szkoły nie należy utożsamiać z konkretnym roikiem urodzenia. Zakładanie i prowadzenie dokumentacji musi być zgodne z obowiązującym prawem.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy niepublicznym przedszkolem z oddziałami integracyjnymi. W tym roku pojawiło się u nas dziecko, w którego orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego czytamy: "Z uwagi na brak oddziału specjalnego na poziomie przedszkolnym oraz niepełnosprawność wieloraką najkorzystniejszą formą kształcenia zapewniającą różnorodną pomoc specjalistyczną będzie przedszkolny oddział integracyjny. Uwzględniając niepełnosprawność sprzężoną dziecku przysługuje prawo do stałego wsparcia dodatkowego nauczyciela współorganizującego proces edukacyjny, który podczas pracy na oddziale będzie zaangażowany wyłącznie w pracę z /imię dziecka/"
Czy jeżeli dziecko jest na oddziale, gdzie pracuje nauczyciel prowadzący oraz oligofrenopedagog, czy wystarczy osoba z przygotowaniem pedagogicznym zatrudniona na stanowisku asystenta dziecka niepełnosprawnego lub pomocy nauczyciela – oczywiście zgodnie z orzeczeniem przypisana wyłącznie do tego dziecka?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany wie, że otrzyma wypowiedzenie warunków pracy (zmniejszenie liczby godzin - niepełny etat) z obowiązywaniem od 01.09.2011 r. Bierze od dyrektora zaświadczenie o prawie skorzystania z urlopu zdrowotnego i przynosi zaświadczenie od lekarza o konieczności pójścia na urlop zdrowotny od 30. maja 2011 r.
Jeśli wręczę mu wypowiedzenie w tym samym terminie, to jak potoczy się dalsza procedura? Mogę sobie odpowiedzieć, co będzie, jeśli n-l wyrazi zgodę. Zatrudnię od września kogoś na zastępstwo w ograniczonym wymiarze, potem on wróci na te godziny. Ale co, gdy nie wyrazi zgody? I jeszcze, czy inny n-l może skorzystać z urlopu dopiero od września?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko 4-letnie uczęszczające do naszego przedszkola w trakcie roku szkolnego zmieniło miejsce zamieszkania (od 10.01.2020). Obecnie mieszka w sąsiedniej gminie. Rodzice złożyli deklarację o kontynuacji wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021. Czy naszym obowiązkiem jest przyjąć to dziecko jako kontynuujące wychowanie przedszkolne? Czy nasza gmina ma obowiązek wystąpienia do sąsiedniej gminy o zwrot refundacji? Jeśli tak, to od kiedy? Czy sąsiednia gmina ma obowiązek zwrócić dotację?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W związku z wpływem do szkoły oświadczeń rodziców uczniów o rezygnacji z usług profilaktyki zdrowotnej na terenie szkoły oraz niewyrażeniu przez nich zgody na: mierzenie temperatury, noszenie maseczek, kierowanie dzieci do izolatki, dezynfekcji rąk płynami dezynfekującymi zwracamy się z prośbą o wyrażenie opinii w tym temacie. Rodzice powołują się w pismach na ustawę z dnia 12.04.2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 poz. 1078 art. 7) oraz na konstytucję RP art. 31 ust. 3. Czy szkoła musi uwzględnić takie oświadczenia rodziców w dobie panującej pandemii biorąc pod uwagę, że większość dzieci i rodziców dostosowuje się do zaleceń i procedur związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19? Jak możemy ustosunkować się do tego typu oświadczeń uwzględniając dobro wszystkich dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń (liceum, klasa I) posiada orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania i o potrzebie kształcenia specjalnego ("niepełnosprawność ruchowa uzasadnia potrzebę do kształcenia specjalnego z zapewnieniem dodatkowej pomocy"). Ile godzin nauczania indywidualnego mu przysługuje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe