Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.) Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w...

PORADA PRAWNA

26 maja 2011 Inne

Nauczyciel mianowany wie, że otrzyma wypowiedzenie warunków pracy (zmniejszenie liczby godzin - niepełny etat) z obowiązywaniem od 01.09.2011 r. Bierze od dyrektora zaświadczenie o prawie skorzystania z urlopu zdrowotnego i przynosi zaświadczenie od lekarza o konieczności pójścia na urlop zdrowotny od 30. maja 2011 r. Jeśli wręczę mu wypowiedzenie w tym samym terminie, to jak potoczy się dalsza procedura? Mogę sobie odpowiedzieć, co będzie, jeśli n-l wyrazi zgodę. Zatrudnię od września kogoś na zastępstwo w ograniczonym wymiarze, potem on wróci na te godziny. Ale co, gdy nie wyrazi zgody? I jeszcze, czy inny n-l może skorzystać z urlopu dopiero od września?

Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)

Art. 73.
1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

Zatem warunkiem otrzymania urlopu przez nauczyciela jest spełnienie jednocześnie wymogów (m. in.):

  1. praca w pełnym wymiarze godzin,
  2. zatrudnienie na czas nieokreślony,
  3. okres siedmioletniej pracy w szkole bezpośrednio przed udzieleniem urlopu,
  4. brak uprawnień emerytalnych.

Oznacza to, że nauczyciel może otrzymać urlop, jeśli pracuje w pełnym wymiarze zajęć. Jeśli więc otrzymał pisemną informację lub wypowiedzenie warunków pracy przed złożeniem wniosku o urlop, i wyraził zgodę na ograniczenie - sprawie nadano własćiwy bieg, nauczyciel otzrymuje wynagrodzenie podczas urlopu takie, jakby w tym okresie pracował.
Natomiast w przypadku, gdy nie wyraził zgody na ograniczenie - z nauczycielem rozwiązuje się umowę na mocy art. 20 KN od nowego roku szkolnego, a urlop zdrowotny przyznaje się na okres pozostawania w zatrudnieniu (czyli do 31.08).

Jeśli chodzi o uprawnienie do urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela, który otrzymuje  ograniczenie etatu od 1. 09. przepisy  Karty Nauczyciela są tu nieprecyzyjne. Przyjmuje się, że decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji przez dyrektora, ma data złożenia wniosku o udzielenie urlopu.
Jeśli na dzień złożenia wniosku nauczyciel spełnia wszystkie warunki uprawniające do urlopu - dyrektor szkoły powinien go udzielić. O udzieleniu bądź nieudzieleniu urlopu decyduje dyrektor.

 

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 listopada 1995 r. I PRN 83/95 (OSNP 1996/12/169):

„Złożenie przez nauczyciela, na podstawie art. 73 Karty Nauczyciela, wniosku o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia w określonym terminie nie jest przeszkodą do rozwiązania z nim stosunku pracy, na podstawie art. 20 tej ustawy, przed terminem wskazanym jako początek urlopu.”

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT