Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Proszę o wzór pisma do organu prowadzącego o niespełnianiu obowiązku szkolnego przez ucznia. Jakie załączniki są są wymagane?
Proponuję do pisma można załączyć dokumenty:
1) upomnienie dyrektora w związku z brakiem realizacji obowiązku szkolnego,
2) dowody przesyłanych upomnień.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Prezydent Miasta/Wójt Gminy..../Burmistrz Miasta..... (uzupełnić właściwie dla organu prowadzącego)
Wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej
Dyrektor .....................Szkoły .........................w ................................na podstawie art. 120 i 121 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z dnia 17.06.1996 r. (Dz. U. 1991 r. nr 36 poz. 161 ze zm.) wnioskuje o wszczęcie egzekucji administracyjnej w celu przymuszenia do wykonania obowiązku szkolnego przez ucznia/uczennicę ……………………………………………………………………….
W załączeniu:
1) ..............................,
2) ...............................2.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie oświaty z dnia 07 września 1991 r. ze zm.
Art. 18. 1. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi szkolnemu są obowiązani do:
1) dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły;
2) zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne (...).
Art. 19. 1. Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych i gimnazjów kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy, w tym odpowiednio:
1) kontrolują wykonywanie obowiązków, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, a także współdziałają z rodzicami w realizacji obowiązków, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 3 i ust. 3;
2) prowadzą ewidencję spełniania obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki.
art. 120, 121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym z dnia 17.06.1996 r. (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile godzin karcianych można odliczyć jeśli nauczyciel przebywał na "zielonej szkole" od wtorku do piątku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o opinię – czy poniższe zasady postępowania w trakcie corocznego przeglądu dokumentów z ZFŚS w szkole są prawidłowe:
a. dokumenty niezbędne do realizacji celów świadczeń socjalnych przechowujemy zgodnie z JRWA 5 lat (np. zaświadczenie lekarskie przy przyznawaniu zapomogi losowej z powodu choroby przewlekłej zwolnionej z podatku);
b. dokumenty nadmiarowe, jakie znalazły się w dokumentacji ZFŚS (np. faktury, PIT-y, decyzje z ZUS, dokumentacja medyczna):
• kserokopie – po sporządzeniu notatki zwracam wnioskodawcy, jeśli nie mogę tego zrobić – niszczę fizycznie,
• oryginały – jeśli nie mogę zwrócić – przechowuję 5 lat zgodnie z JRWA.
Inne Przeczytaj odpowiedź - Czy dyrektor szkoły może być zobowiązany do pokrycia faktur, rachunków z tytułu zaciągnięcia zobowiązań przez Radę Rodziców. Na umowach które są podstawą do wezwań do zapłaty jest pieczątka szkoły i podpis byłej Pani przewodniczącej Rady Rodziców a faktury wystawione na Rade Rodziców przy szkole?. Czy dyrektor powinien złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez była Panią przewodnicząca, która nie stawia się na wezwania dyrektora i obecnej rady rodziców W celu wyjaśnienia sprawy?. Dodam, że ta sytuacja miała miejsce przed kadencja obecnego dyrektora i czy w takiej sytuacji nowa Rada Rodziców i nowy dyrektor mogą być wzywanie do zapłaty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry jestem dyrektorem Prywatnego Gimnazjum "Prymus" w Kościerzynie i jednocześnie organem prowadzącym szkołę. W związku z planowanymi zmianami w oświacie od 1 września 2017 roku planuję otworzyć Prywatne Liceum Ogólnokształcące. W dniu 29.09.2016r. złożyłam wniosek z planowaną liczbą uczniów o udzielenie dotacji na 2017 rok (począwszy od września 2017r.) W październiku br. otrzymałam pozytywną opinię Kuratora Oświaty, którą wraz z pozostałymi wymaganymi dokumentami złożyłam wraz z wnioskiem o zgłoszenie do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Starostwo. Zostałam poinformowana, że dotacja mi się nie należy mimo złożenia w terminie do 30 września 2016r. planowanej liczby uczniów, ponieważ nie złożyłam wniosku zgłoszenia do ewidencji do 30 września br. Czy w związku z tym dotacja dla nowej placówki niepublicznej o uprawieniach publicznej należy się od września 2017r. (zgłoszenie do ewidencji zostało złożone 03.11.2016r.)? Dziękuję bardzo i liczę na odpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy uzupełniania dziennika lekcyjnego. Nie mogę znaleźć w przepisach prawa informacji jak traktować obecność uczniów, którzy biorą udział w konkursach poza szkołą. Czy wstawiać im nieobecność, czy traktować jako obecnych? A może zaznaczać w jakiś szczególny sposób? I jak wyliczać wówczas frekwencję?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe