Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może być zobowiązany do pokrycia faktur, rachunków z tytułu zaciągnięcia zobowiązań przez Radę Rodziców. Na umowach które są podstawą do wezwań do zapłaty jest pieczątka szkoły i podpis byłej Pani przewodniczącej Rady Rodziców a faktury wystawione na Rade Rodziców przy szkole?. Czy dyrektor powinien złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez była Panią przewodnicząca, która nie stawia się na wezwania dyrektora i obecnej rady rodziców W celu wyjaśnienia sprawy?. Dodam, że ta sytuacja miała miejsce przed kadencja obecnego dyrektora i czy w takiej sytuacji nowa Rada Rodziców i nowy dyrektor mogą być wzywanie do zapłaty?
Zgodnie z art. 83 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59), który jest zamieszczony w rozdziale 4 PO „Społeczne organy w systemie oświaty”, w szkołach działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. Rada rodziców jest wyłącznie wewnętrznym organem w systemie oświaty i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną; nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym, z powodu braku osobowości prawnej. Z tych względów rada rodziców nie może być stroną umowy cywilnoprawnej (pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 25.06.2008 r., ILPB3/423-198/08-2/MM). Rada rodziców nie może również zaciągać zobowiązań w imieniu szkoły, skoro szkołę reprezentuje dyrektor - art. 68 ust. 1 pkt 1 PO. Szkoła nie musi regulować należności, a o powyższych regulacjach powinna poinformować wierzycieli, którzy powinni skierować ewentualne roszczenia przeciwko byłej przewodniczącej rady rodziców. Skoro szkoła nie jest pokrzywdzona, nie powinna składać zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Na uroczystości szkolne została zaproszona delegacja z zaprzyjaźnionego ze szkołą miasta z zagranicy. Proszę o informację, czy szkoła może pokryć koszty noclegu i wyżywienia zaproszonych gości? Czy za zgodą organu prowadzącego w paragrafie 4210 szkoła może umieścić – wydatki reprezentacyjne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Higienistka szkolna wynajmuje pomieszczenie w naszej placówce raz w tygodniu przez 4 godziny. Czy z tego tytułu powinniśmy pobierać opłaty za wynajem? Jaka jest podstawa prawna? Czy może być zwolniona z tych opłat, tylko na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W szkole był zatrudniony pedagog na cały etat. Oprócz tego był zatrudniony również terapeuta pedagogiczny, logopeda, psycholog. Wraz z obowiązkiem zatrudniania pedagoga specjalnego etat pedagoga został podzielony na część etatu pedagoga i pedagoga specjalnego, 8,25 i 13,75. Czy było to konieczne? W szkole jest ok. 140 uczniów oraz ok. 40 w oddziałach przedszkolnych (4,5 latków i w zerówce).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła ma obowiązek organizowania dla uczniów zajęć z gimnastyki korekcyjnej? Chodzi szczególnie o uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna tego obowiązku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W naszym przedszkolu od wielu lat działa monitoring wizyjny skierowany wyłacznie na plac zabaw. Czy w świetle nowych przepisów RODO trzeba konsultować jego obecność z organem prowadzącym, rodzicami, czy te konsultacje dotyczą tylko nowo zakładanego monitoringu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe