Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Na uroczystości szkolne została zaproszona delegacja z zaprzyjaźnionego ze szkołą miasta z zagranicy. Proszę o informację, czy szkoła może pokryć koszty noclegu i wyżywienia zaproszonych gości? Czy za zgodą organu prowadzącego w paragrafie 4210 szkoła może umieścić – wydatki reprezentacyjne?
Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim problemem jest tu fakt, że szkoła jako taka jest instytucją publiczną finansowaną z budżetu samorządu, który otrzymuje na finansowanie oświaty subwencję. Co do zasady, organizacja oświaty jest zadaniem własnym gminy, a szkoła jako taka nie ma osobowości prawnej. W całości jej działanie finansowane jest przez organ prowadzący. Z kolei dyrektor szkoły zobowiązany jest do oszczędnego i celowego wydatkowania środków publicznych. Sporne jest to, czy finansowanie pobytu delegacji z innego państwa z budżetu szkoły jest wydatkiem celowym. Z pewnością należałoby to ustalić z organem prowadzącym, a i tak kwestia ta nie jest jednoznaczna. Postępowanie sprzeczne z celowym i oszczędnym wydatkowaniem środków publicznych podlega odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Katalog czynów stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest zamknięty – został określony w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Stwierdzenie popełnienia poszczególnych czynów wiązać się może jednak z naruszeniem bardzo wielu norm prawa materialnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem wiejskiej szkoły do 70 uczniów. Prowadzimy też oddział przedszkolny. W 2013r. szkoła została przekazana stowarzyszeniu, które utworzyli rodzice i nauczyciele. Jesteśmy szkołą publiczną. Gmina przekazuje nam subwencję w 12 ratach na szkołę i na oddział przedszkolny. Moje pytanie dotyczy dotacji na oddział przedszkolny. Jeśli rodzice dzieci pięcioletnich w drodze rekrutacji na 2016/2017 zapiszą je do szkoły, czy mamy prawo do dotacji z gminy na pięciolatków (jeśli utworzymy jeden oddział, czyli połączymy pięciolatków z sześciolatkami? ). Czy jednak, aby otrzymać dotację na pięciolatków, trzeba utworzyć oddzielny oddział dla pięciolatków i oddzielny dla sześciolatków?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka powinna być opodatkowana kwota dla dziecka pracownika korzystającego z dofinansowania z ZFŚS?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W ogólnodostępnej szkole podstawowej w związku ze wzrostem uczniów w danej klasie, na rok szkolny 2022/2023 zakupiono 20 kompletów podręczników dla uczniów klasy czwartej. Zgodnie z harmonogramem na rok szkolny 2023/2024 udziela się dotacji dla wszystkich uczniów klasy czwartej. Co w takim razie powinniśmy zrobić z podręcznikami zakupionymi poza harmonogramem rok wcześniej? Czy na 2023/2024 szkoła może zamówić podręczniki dla wszystkich uczniów z klasy czwartej, nie biorąc pod uwagę tych zakupionych w poprzednim roku? Drugie pytanie również dotyczy dotacji podręcznikowej . W ogólnodostępnej szkole podstawowej do poszczególnych klas uczęszczają dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym. Czy jeśli ci uczniowie korzystają ze standardowych podręczników to mimo wszystko można wnioskować o dotację dla nich na załączniku 2 (orzeczenia)? Szkoła w przypadku tych uczniów chciałaby zawnioskować o dotację ze zwiększonym wskaźnikiem, z przyznanych środków zakupić komplety podręczników standardowych, a z pozostałych środków dodatkowo publikacje uzupełniające/dostosowane. Czy taka sytuacja jest możliwa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam wątpliwość w jaki sposób wylicza się średnią dzienną stawkę godzinową nauczycielowi, który posiada zniżkę godzin (np. kierownik swietlicy, wicedyrektor)? Jedni twierdzą, że od pensum, inni że od zniżki godzin. Proszę o wyjaśnienie.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazówkę, jak uzupełnić w arkuszu ocen rubrykę dotyczącą nieobecności. Mam na myśli wpis dotyczący klasyfikacji końcowej w klasie 6 szkoły podstawowej i w klasie 3 gimnazjum.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe