Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W naszej szkole obowiązuje podpisywanie list obecności w pracy, co niektórych nauczycieli bardzo dziwi. Pracując w innych placówkach, twierdzą, że tylko w naszej jest taki obowiązek. Proszę o stanowisko w tej sprawie.
W szkołach i placówkach publicznych nie prowadzi się listy obecności dla nauczycieli.
Czas pracy nauczyciela został określony w art. 42 Karty Nauczyciela:
1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć opiekuńczych i wychowawczych wynikających z potrzeb i zainteresowań uczniów;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Wszystkie powyższe zadania nie mogą przekroczyć 40 godzin tygodniowo, co nie oznacza, że nauczyciel musi w każdym tygodniu przepracować 40 godzin. Czas pracy, który podlega ewidencji to pensum dydaktyczne, np. 18 godzin dla nauczyciela przedmiotu i godziny tzw. "karciane". Ta ewidencja jest prowadzona w odpowiednich dziennikach. Zgodnie z art. 42 ust. 7a, zajęcia i czynności realizowane w ramach czasu pracy nauczyciela:
1) o których mowa w ust. 2 pkt 1 (zajęcia wchodzące w skład pensum dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego), są rejestrowane i rozliczane w okresach tygodniowych odpowiednio w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć;
2) o których mowa w ust. 2 pkt 2 (tzw. "karciane"), realizowane w wymiarze określonym w ust. 2 pkt 2 odpowiednio w lit. a i b, są rejestrowane i rozliczane w okresach półrocznych w dziennikach zajęć pozalekcyjnych.
Pozostały czas pracy nauczycieli to czas zadaniowy, który nie podlega ewidencji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Z dniem 1 września pensum nauczyciela praktycznej nauki zawodu zostanie zmniejszone z 22 do 20 godzin, czy zmiana dotyczy też instruktorów praktycznej nauki zawodu.
2. Proszę o wzór pisma dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu, którzy od 01.09.2019 r będą prowadzić część zajęć z pensum 18, a część z pensum 20. Czy powinno to być porozumienie zmieniające umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pensum wychowawcy w młodzieżowym ośrodku wychowawczym to 24 h tygodniowo, placówka jest całodobowa. Urlop dla takiego n-la udzielany jest w dni kiedy ma dyżury, 4,8 tyle jest odliczane z urlopu za każdy dzień. Wychowawca złożył podanie o opiekę nad dzieckiem w dniu kiedy ma dyżur ośmiogodzinny. W jaki sposób rozliczyć taki dzień?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w ust. 6 pkt 13 świadectwa pracy powinno się wpisywać okresy, które wpisuje się również w ust. 6 pkt 8? Wydaje mi się, że tak, skoro do okresów nieskładkowych zalicza się okresy pobierania m.in. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wypłaconego na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z art. 64 KN urlop wypoczynkowy nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje w czasie trwania ferii i w wymiarze odpowiadającym długości ferii. Ferie letnie rozpoczynają się w dniu następującym po dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z dniem 31 sierpnia (§ 3 ust. 1 pkt 2 i 4 rozporządzenia MEN z 11 sierpnia 2017 r). W szkołach ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego; terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw ogłasza − po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty − minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
Czy, pomimo iż, nauczyciel nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego w innym terminie (nie dotyczy urlopu uzupełniającego) zobowiązany jest wypełnić wniosek urlopowy i uzyskać zgodę Dyrektora na wykorzystanie urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasza nauczycielka posiada dyplom ukończenia Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych-specjalność j. angielski, dyplom Uniwersytetu Gdańskiego w specjalności Nauczanie j. angielskiego – licencjat oraz dyplom Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kierunek Edukacja dla bezpieczeństwa – magister. Czy w/w nauczycielka może uczyć j. angielskiego w Technikum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe