Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakich sytuacjach dyrektor szkoły sporządza zarządzenie i kończy je zapisem " zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia", "zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania" ?
Zarówno jedno, jak i drugie sformułowanie dotyczy tej samej rzeczy - daty wydania zarządzenia, choć w przypadku zarządzenia raczej nie powinno być słowa "podjęcia". Podejmuje się np. uchwałę (rada pedagogiczna), natomiast zarządzenie się wydaje (jednoosobowo).
Zgodnie z zasadami techniki prawodawczej, określenie wejścia w życie aktu prawnego następuje poprzez podanie daty. Z uwagi na to, że zarządzenie nie podlega ogłoszeniu np. w Dzienniku Urzędowym, datą jego wejścia w życie może być data wydania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła feryjna
Pyt. 1
Nauczyciel ostatnią ocenę dorobku zawodowego otrzymał 10.06.2013 r.
Natomiast w tym roku tj. 03.04.2019 r. nauczyciel złożył do dyrektora wniosek o dokonanie oceny pracy (powołując się na art. 6a ust. 1d pkt.1 KN)
Dyrektor funkcję dyrektora objął w 2016 roku.
Za jaki okres czy lata dyrektor powinien dokonać oceny pracy nauczyciela?
Za dwa lata, rok czy od ostatniej oceny nauczyciela, czyli od 2013 r.?
Pyt. 2
Czy nauczyciel, który był zatrudniony na rok szkolny tj. do 31.08.2019 r. i będzie ponownie zatrudniony od 01.09.2019 r. powinien mieć założoną nową teczkę osobową zgodnie z przepisami 2019 r. pomimo ciągłości zatrudnienia (świadectwo pracy nie zostało wystawione)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku na mocy porozumienia stron ulega rozwiązaniu stosunek pracy z wicedyrektorem szkoły, który nadzoruje warsztaty szkolne. Zgodnie z zakresem obowiązków odpowiedzialny jest przed dyrektorem Centrum, radą pedagogiczną, organem sprawującym nadzór pedagogiczny i organem prowadzącym placówkę za wyposażenie materialne placówki podczas pełnienia przez siebie funkcji zastępcy dyrektora oraz podczas bieżącego nadzoru nad placówką. W związku z powyższym proszę o odpowiedź w jaki sposób należy poprawnie rozliczyć odchodzącego wicedyrektora szkoły, czy można przeprowadzić inwentaryzację cząstkową majątku?
- Proszę o podanie pensum nauczycieli rewalidacji.
Przypadek nr 1
Nauczycielka zatrudniona jest wyłącznie na zajęcia z rewalidacji - 2 godz. z uczennicą klasy I SP i 8 godzin w oddziałach przedszkolnych (w grupie 3 latków i 5-6 latków).
Przypadek nr 2
Nauczycielka zatrudniona jest w SP w wymiarze 18/18 edukacja wczesnoszkolna. Od października dodatkowo prowadzi zajęcia z rewalidacji w oddziale przedszkolnym 5-latków.
Poniżej przesyłam fragment uchwały Rady Gminy - w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z marca 2019 roku. Rady Gminy z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć pedagoga szkolnego, psychologa, logopedy, terapeuty pedagogicznego, doradcy zawodowego oraz nauczyciela oddziału przedszkolnego pracującego z grupami dzieci 6-letnich i młodszych, w szkołach prowadzonych przez Gminę Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2018 r, poz. 994 z późn. zm.) i art. 42 ust. 7 pkt 3 lit. b i c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967 z późn. zm.) Rada Gminy uchwala, co następuje: § 1
Ustala się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz dla nauczycieli nie wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy – Karta Nauczyciela zatrudnionych w szkołach i prowadzonych przez Gminę zgodnie z poniższą tabelą:
L.p. Stanowisko Tygodniowa liczba godzin wymiaru zajęć:
1. Pedagog, logopeda, psycholog. 22 godziny
2. Terapeuta pedagogiczny (realizacja zajęć zgodnie z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej). 22 godziny
3. Doradca zawodowy – prowadzący zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych. 22 godziny
4. Nauczyciel oddziałów przedszkolnych pracujących z grupami obejmującymi dzieci 6-letnie i dzieci młodsze. 25 godzin
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może odmówić dyrektorowi pełnienia funkcji wychowawcy klasy? Jeśli tak to w jakich okolicznościach/przyczynach może to zrobić?
- Za ile dni powinnam wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielce, która ma umowę na czas określony od 18.02.2016r. do 12.02.2017r.(umowa na zastępstwo) ? Nadmieniam, że nauczycielka ta wykorzystała wakacje w roku 2016. a zatrudnienie ma miejsce w gimnazjum.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe