Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel zatrudniony, tak jak w opisanym przypadku, w trakcie roku szkolnego (2015/2016), powinien być zatrudniony do końca trwania zajęć szkolnych. Przysługiwałby mu...

PORADA PRAWNA

17 listopada 2016 Kadry

Za ile dni powinnam wypłacić ekwiwalent za urlop nauczycielce, która ma umowę na czas określony od 18.02.2016r. do 12.02.2017r.(umowa na zastępstwo) ? Nadmieniam, że nauczycielka ta wykorzystała wakacje w roku 2016. a zatrudnienie ma miejsce w gimnazjum.

Nauczyciel zatrudniony, tak jak w opisanym przypadku, w trakcie roku szkolnego (2015/2016), powinien być zatrudniony do końca trwania zajęć szkolnych. Przysługiwałby mu urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć (od lutego do czerwca) i za ten okres otrzymałby ekwiwalent.  Od września powinien być zatrudniony na podstawie kolejnej umowy - wówczas nabyłby prawo do urlopu wypoczynkowego również w wymiarze proporcjonalnym, tym razem za okres od września do lutego 2017. 

Z pytania wynika, że nauczycielka wykorzystała urlop za 2016 rok w pełnym wymiarze, a umowa obejmuje po części dwa lata szkolne, co powoduje, że z dniem 1 stycznia 2017 r. nabędzie prawo do kolejnego urlopu (a tak dzieje się w przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony).

W związku z tym, z powodu rozwiązania umowy w lutym 2017 r., będzie jej przysługiwał ekwiwalent za dwa miesiące. Kwestią sporną jest ustalenie ilości dni, za które przysługuje ekwiwalent - istnieją dwa stanowiska w tej kwestii. Pierwsze zakłada, że skoro do ustalenia wymiaru urlopu w razie rozwiązania stosunku pracy nalezy stosować przepis art. 1551 kodeksu pracy, czyli stosować proporcjonalność, to należy również, na podstawie kodeksu pracy taki wymiar obliczyć (56 : 12 m-cy x liczba m-cy zatrudnienia).

Drugie stanowisko wskazuje na korzystniejsze dla nauczycieli obliczanie wymiaru urlopu w sposób identyczny, jak w przypadku umów na czas określony, tj. 56 : 10 m-cy x liczba m-cy zatrudnienia. Trudno bowiem przyjąć za słuszne, że to samo uprawnienie pracownicze, jakim jest urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym może być obliczane na różnych zasadach dla nauczycieli zatrudnionych na czas określony i dla zatrudnionych na czas nieokreślony.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT