Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W gminie działa organizacja ZNP. Zgodnie z przepisami, wszyscy pracodawcy składają się na wynagrodzenie prezesa, zatrudnionego w jednej ze szkół. Okazuje się, że jedna z moich nauczycielek – zatrudniona na część etatu u mnie, a na cały etat w innej szkole jest członkiem ZNP. Który pracodawca ponosi koszty związane z wynagradzaniem prezesa? Czy obie szkoły będą proporcjonalnie obciążone tymi kosztami? W takiej sytuacji za jednego członka ZNP płaci się dwa razy?
Stosownie do art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 263) pracodawcy objęci działaniem międzyzakładowej organizacji związkowej ponoszą koszty, w tym koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, związane z zatrudnianiem osoby wykonującej pracę zarobkową zwolnionej:
1) z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie międzyzakładowej organizacji związkowej – na podstawie art. 31 ust. 1 w związku z art. 34 ust. 2,
2) od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – na podstawie art. 31 ust. 3 lub od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – na podstawie art. 31 ust. 4
odpowiednio do udziału liczby członków tej organizacji zatrudnionych u danego pracodawcy w łącznej liczbie członków tej organizacji zatrudnionych u wszystkich pracodawców objętych działaniem tej organizacji – w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
W świetle ustawy o związkach zawodowych w zakładzie pracy pracownicy są reprezentowani przez zakładową organizację związkową albo międzyzakładową organizację związkową. Każda z tych organizacji reprezentuje pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy wobec tego pracodawcy. Z reprezentacją pracowników wobec każdego z pracodawców wiąże się obowiązek pracodawcy zapewnienia wynagrodzenia dla działacza związkowego zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy. W celu prawidłowej realizacji obowiązku pracodawca musi dysponować liczbą zatrudnionych u siebie pracowników będących członkami zakładowej (międzyzakładowej) organizacji związkowej. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej przysługuje w proporcji do liczby członków zatrudnionych przez pracodawcę (art. 31 ustawy o związkach zawodowych). Z tego przepisu wynika, że dla celu ustalenia wysokości zwolnienia (zniżki godzin) pracownik jest liczony raz. W sytuacji wskazanej w pytaniu, ZNP powinien wskazać, w której szkole uwzględniać nauczyciela (zatrudnionego w dwóch szkołach) jako pracownika. Prawo do zwolnienia jest uzależnione od liczby zrzeszonych pracowników, a nie od liczby etatów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w związku ze zwiększeniem obowiązków z uwagi na pandemię sprzątające panie w szkole zobowiązane są do dezynfekcji ławek, krzeseł, poręczy i przysługuje im dodatek finansowy za powyższe czynności? Jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna, aby dyrektor mógł podjąć stosowne kroki? Czy na drażliwe działanie środka dezynfekującego również można szukać podstawy prawnej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Sprawa dotyczy praktycznej nauki zawodu. Do szkoły branżowej, w której praktyczna nauka zawodu na kierunku „kucharz” odbywa się w ramach kształcenia młodocianych pracowników w systemie OHP, chęć przyjścia do klasy II zgłosiła osoba pełnoletnia. Z przyczyn proceduralnych (ukończone 18 lat) ośrodek szkolenia nie może podpisać z nią umowy na realizację praktyk i stąd moje pytanie. Czy istnieje jakaś inna możliwość, aby ta osoba mogła uczyć się w naszej szkole, a praktyczną naukę zawodu realizować w innym miejscu? Jeżeli tak, to jakie warunki musi spełniać to miejsce?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka obowiązuje stawka podatku VAT (zwolniona, czy nie podlega) : 1. opłaty za wyżywienie dziecka w publicznym przedszkolu; 2. opłaty za pobyt dziecka w publicznym przedszkolu; 3. opłaty za wyżywienie personelu.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie na które różne kancelarie prawne udzielają różnej odpowiedzi. Mianowicie - czy środki pieniężne , które przedszkole otrzyma w wyniku realizacji wyroku sądowego uznającego roszczenie przedszkola niepublicznego w zakresie zaniżonej dotacji za lata poprzednie należy traktować jako dotację oświatową , czy jako dochód? Znalazłam odpowiedź MEN na interpelację nr 26009 wg której ,,środki zasądzone w następstwie wystąpienia przez osobę prowadzącą przedszkole niepubliczne z powództwem o zapłatę niewypłaconej dotacji w oparciu o art.90 u.s.o. nie stanowią dotacji". Pytanie moje jest takie, czy analogicznie należy potraktować te środki , jeżeli otrzymałabym je w wyniku ugody z gminą bez wyroku sądu, czy warunkiem potraktowania tak tych środków jest tylko i wyłącznie wyrok sądu??? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź i wskazanie podstawy prawnej , jeśli takowa istnieje.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor przedszkola ma prawo przekazać listy dzieci pięcio i sześcioletnich (imię, nazwisko, rok urodzenia) Przychodni Lekarskiej w celu wykonania profilaktycznych badań lekarskich (bilans zdrowia) ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe