Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W czerwcu zmarła nauczycielka,we wrześniu miałaby 30 lat pracy. Jaka odprawa pośmiertna należy się mężowi. Czy należy się mu jubileuszówka, trzynastka, urlopowe i ekwiwalent za urlop. Proszę o dokładne sprecyzowanie.
Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od okresu zatrudnienia u ostatniego pracodawcy, nie zaś od ogólnego stażu pracy i wynosi: 1) jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat u ostatniego pracodawcy; 2) trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat; 3) sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat (art. 93 § 2 KP w zw. z art. 91c ust. 1 KN). Ponieważ nauczycielka nie wypracowała wymaganego 30-letniego stażu z art. 47 ust. 1 pkt 3 KN, nie nabyła prawa do nagrody jubileuszowej, a w konsekwencji nie wypłaca się jej małżonkowi (§ 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania, Dz.U. z 2001 r. Nr 128, poz. 1418). Małżonkowi należy wypłacić trzynastkę w wysokości proporcjonalnej do efektywnie przepracowanego okresu od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia śmierci nauczycielki, odejmując od tego okresu okresy ewentualnych zwolnień lekarskich (art. 2 ust. 3 pkt 7 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek strefy budżetowej, Dz. U. z 2016 r. poz. 2217). Świadczenie urlopowe przysługuje w wysokości proporcjonalnej od dnia 31 sierpnia 2017 r. do dnia śmierci nauczycielki (niepełnego miesiąca pracy – czerwca 2017 r. nie zaokrągla się w górę) i ewentualnie także od wymiaru etatu, jeśli nie była zatrudniona w pełnym wymiarze zajęć (art. 53 ust. 1a KN). Ekwiwalent pieniężny jest uzależniony od miejsca pracy nauczycielki oraz tego, czy w bieżącym roku kalendarzowym wykorzystywała urlop wypoczynkowy. W szkole feryjnej prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego przysługuje urlop: 6/12 * 56 = 28 dni, które się pomniejsza o urlop wykorzystany w okresie ferii zimowych (14 dni), czyli ostatecznie 14 dni, chyba że nauczycielka z niego nie skorzystała lub wybrała urlop w niższym wymiarze - wówczas ma prawo do 28 dni lub 28 dni pomniejszone o urlop wykorzystany w części w okresie ferii zimowych w 2017 r. (art. 66 ust. 2 KN). W przedszkolu samorządowym miała prawo do urlopu: 6/12 * 35 dni (zakładając pracę na pełen etat), czyli 17,5 dni zaokrąglonych do 18 dni, od których się odejmuje urlop wykorzystany w naturze w 2017 r., o ile nauczycielka wypoczywała (art. 64 ust. 3 KN, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1, art. 1553 § 1 KP). Ekwiwalent wypłaca się za dni niewykorzystanego urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy się dodatek za warunki trudne i za warunki uciążliwe dla nauczyciela pracującego w szkole ogólnodostępnej z uczniem realizującym nauczanie indywidualne i mającym orzeczenie o kształceniu specjalnym z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Czy w tym przypadku należą się 2 dodatki za trudne + uciążliwe? Czy takie dodatki należą się jeżeli uczeń (tak jak wyżej uczęszcza do gimnazjum ogólnodostępnego jest nauczany indywidualnie i ma orzeczenie o kształceniu specjalnym -upośledzenie w stopniu umiarkowanym ), a ukończył 16 rok życia (obecnie ma 18 lat) bo miał wydłużony etap edukacyjny ? Czy należy się dodatek i za trudne i za uciążliwe?( 2 dodatki)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie macierzyńskim, który kończy się 16 lipca. Następnie n-lka wykorzysta urlop wypoczynkowy do 31.08.2020 r. (do czasu trwania umowy o pracę). Od 1.09.2020 r. ma być zatrudniona na zastępstwo na kolejne dwa lata. Czy w czasie zatrudnienia będzie mogła skorzystać z urlopu rodzicielskiego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zapytanie dotyczy zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę z KP w szkole niepublicznej ponadgimnazjalnej (od września ponadpodstawowej), której organem prowadzącym jest fundacja. Czy umowy o pracę z nauczycielami może (powinien) podpisywać organ prowadzący (reprezentant Zarządu zgodnie z KRS)? Proszę o szersze wyjaśnienie i argumentację z punktu widzenia przepisów oświatowych dotyczących szkół niepublicznych na prawach publicznych, finansowych (Urząd Skarbowy) i emerytalnych (ZUS).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę w czasie zajęć lekcyjnych. Jeden z nauczycieli opiekunów ma zaplanowaną w tym czasie przerwę między lekcjami – tzw. okienko. Jak należy potraktować tę godzinę i wynagrodzenie za nią? Czy praca w tym czasie wynika z realizacji zadań statutowych szkoły i mieści się to w 40-godzinnym okresie pracy? Jak należy potraktować okienko nauczyciela pozostającego w czasie wycieczki szkolnej w placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2015r. do 31.08.2020r. zostało powierzone nauczycielowi stanowisko wicedyrektora. Z uwagi na fakt, iż uchwałą Rady Powiatu postanowiono zmniejszyć liczbę oddziałów w szkole i tym samym nie będzie już tego stanowiska, od września br., to jakie pismo należy przedłożyć pracownikowi? Proszę o wzór.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe