Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Odpowiedź nie jest oczywista i choć ostateczną decyzję zawsze podejmuje dyrektor szkoły, to warto wiedzieć, że są na ten temat różne opinie.Opieka podczas szkolnej...

PORADA PRAWNA

01 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Uczniowie wyjeżdżają na wycieczkę w czasie zajęć lekcyjnych. Jeden z nauczycieli opiekunów ma zaplanowaną w tym czasie przerwę między lekcjami – tzw. okienko. Jak należy potraktować tę godzinę i wynagrodzenie za nią? Czy praca w tym czasie wynika z realizacji zadań statutowych szkoły i mieści się to w 40-godzinnym okresie pracy? Jak należy potraktować okienko nauczyciela pozostającego w czasie wycieczki szkolnej w placówce?

Odpowiedź nie jest oczywista i choć ostateczną decyzję zawsze podejmuje dyrektor szkoły, to warto wiedzieć, że są na ten temat różne opinie.Opieka podczas szkolnej wycieczki to realizacja jednogo z zadań statutowych szkoły

Udział nauczycieli w wycieczce szkolnej w charakterze opiekunów należy traktować jako zajęcie wynikające z zadań statutowych szkoły, a nie pracę w godzinach ponadwymiarowych, jakie nauczyciel zobowiązany jest realizować w ramach obowiązującego go 40-godzinnego tygodnia pracy.

A zatem praca w okienku przypadającym w dniu wycieczki jest traktowana jako zajęcie wynikające z zadań statutowych szkoły.

Opiekun wycieczki sprawuje całodobową opiekę nad uczniami

Co prawda opiekun wycieczki jest odpowiedzialny za uczestników przez 24 godziny na dobę, co automatycznie zwiększa wymiar czasu pracy, ale nie ma to jednak bezpośredniego przełożenia na wynagrodzenie nauczyciela wypłacane w ramach stosunku pracy.

Jeśli tygodniowy wymiar pracy nauczyciela miałby być wyższy, można zaangażować dodatkowych opiekunów

Jeśli w związku z wycieczką szkolną zaistniałaby konieczność wydłużenia czasu pracy nauczyciela (opiekuna) powyżej 40 godzin w tygodniu, dyrektor może skorzystać z następujących możliwości:

  • zwiększyć liczbę nauczycieli;
  • zwiększyć liczbę opiekunów innych niż nauczyciele np. rodziców;
  • zaangażować wolontariuszy, itd.

Nauczyciel pozostający w czasie wycieczki w szkole może realizować inne zadania statotowe, a tym samym wykonywać swoją pracę

Podobnie będzie w przypadku nauczyciela pozostającego w szkole. Nie ma przepisów, które zakazywałyby lub nakazywały opuszczanie szkoły w czasie tzw. okienek – przerw miedzy lekcjami. W grę może jedynie wchodzić to, czy takie okienka są zaliczane do czasu pracy nauczyciela, czy nie. Nauczyciel bowiem, oprócz pensum, jest zobowiązany do wykonywania innych zajęć statutowych, a także zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Zatem można przyjąć, że może on wtedy wykonywać powyższe czynności i wtedy będzie to jego czas pracy.

Opieka podczas wycieczki to praca o charakterze zadaniowym

Tak czy inaczej zgodnie z obecnym stanem prawnym nie ewidencjonuje się czasu poświeconego przez nauczyciela na tego rodzaju dodatkowe zajęcia.

Praca realizowana w ramach tych zajęć, czyli poza pensum nauczyciela, jest określona zadaniowo i nie jest możliwe rozliczenie nauczyciela z tego, co zrobił każdego dnia i w jakim wymiarze.

Za pracę wykonywaną w dniu wolnym od pracy przysługuje inny dzień wolny lub wynagrodzenie

Jeśli natomiast dyrektor zastosuje art. 42c Karty Nauczyciela do nauczycieli-opiekunów, to w przypadku realizowania przez nauczyciela zajęć w dniu wolnym od pracy, nauczyciel powinien otrzymać w zamian inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.

Drugie rozwiązanie jest ryzykowne, bo bardzo trudno ustalić, za ile godzin należy wypłacić wynagrodzenie. Należałoby w takim wypadku wcześniej porozumieć się z nauczycielem w tej kwestii.

Należy wziąć pod uwagę i to, że nauczyciel szkoły feryjnej z uwagi na pięciodniowy tydzień pracy nie ma faktycznej możliwości odebrania dnia wolnego bez uszczerbku dla szkoły i uczniów.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT