Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem organem prowadzącym i jednocześnie dyrektorem niepublicznej szkoły podstawowej z uprawnieniami szkoły publicznej.Prowadzę szkołę od 3 lat i mam pozwolenie na prowadzenie tej placówki do 2020 roku. Zgodnie z kodeksem pracy niektóre umowy powinny być zawarte od 01.września 2018 r. na czas nieokreślony.Czy jest możliwość zawarcia odpowiedniej klauzuli w tych umowach,w związku z ograniczonym terminem prowadzenia szkoły do 2020 roku?
Prowadzenie szkoły do określonego terminu, po którym jest prawdopodobna likwidacja placówki, stanowi obiektywną okoliczność leżącą po stronie pracodawcy (czasowe zapotrzebowanie na pracę pracowników), co pozwala na zawieranie umów terminowych na podstawie art. 251 § 4 pkt 4 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który wrócił po urlopie rodzicielskim należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas odbywania zaległego urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być naliczone to wynagrodzenie, jeśli nauczycielka od września 2013r. już będąc w ciąży, pracowała na pełnym etacie i miała nadgodziny, w październiku i listopadzie również, ale w tych miesiącach była już kilka razy na zwolnieniu lekarskim. Z końcem listopada poszła już całkowicie na zwolnienie lekarskie, do momentu rozwiązania. Po urlopie macierzyński i po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przeszła na urlop rodzicielski płatny w wymiarze 60% z ZUS. A od września wróciła do pracy na pół etatu, kontynuując pobieranie zasiłku z ZUS w wymiarze 30%. Nie mając prawie żadnych nadgodzin. Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego 4.01.2015r. poszła na zaległy urlop, którego nie wykorzystała w całości w 2014r. Urlop trwał nieprzerwanie 8 tygodni. W trakcie urlopu miała wypłacaną pensję zasadniczą. Urlop zakończył się 1.03.2015r. Czy należy się wypłata wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe podczas urlopu zaległego, gdyż od 01.09.2014r. do 4.01.2015r. była jeszcze na urlopie rodzicielskim? Jeśli tak, to z jakiego okresu powinno być to wynagrodzenie wyliczone? Oraz czy mogła pójść na zaległy urlop w czasie ferii zimowych?
- Jak nalicza się dodatek za pracę w oddziałach dwujęzycznych? Jaki akt prawny to reguluje?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy na zastępstwo nauczyciela (już po podpisaniu umowy okazało się, że w ciąży). Pani ta od dłuższego czasu przebywa na zwolnieniach lekarskich, trwających około 20 dni. Niemniej jednak mamy problem z uzyskaniem druku zwolnienia w czasie przewidzianym przez przepisy prawa. Nauczycielka ta nie informuje pracodawcy o tym, iż nadal przebywa na zwolnieniu i do którego dnia to zwolnienie jest wystawione. To pracodawca nieustannie podejmuje próby kontaktu z tym pracownikiem (maile, telefony). Czy jest jakiś przepis, który pozwoli na zdyscyplinowanie takiego pracownika i ewentualnie w jaki sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W swojej szkole zatrudniłam nauczycieli na zastępstwo do 31.12.2021 r. Sytuacja wygląda następująco:
• dwoje nauczycieli na 4/18 i 7/18 etatu od 15.11.2021 r. – pracują oni w innej szkole na cały etat,
• jeden na 4/18 od 22.11.2021 r. – emeryt.
Czy ww. nauczycielom powinnam wypłacić ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymałam opinię KO w sprawie arkusza organizacji. Wynika z niej, że dwóch moich nauczycieli nie ma kwalifikacji do pracy w placówce. Nie wiem co mam teraz zrobić. Jak napisali "nieprawidłowości mam usunąć przed zatwierdzeniem arkusza organizacji przez organ prowadzący" czyli do 25 maja. Wg mnie mogę wykazać wakat, a nauczycielom dać wypowiedzenia pracy, kazać uzupełnić kwalifikacje i pisać do kuratorium o pozwolenie na ich zatrudnienie. Pytanie: Jak rozwiązać umowę o pracę bez większych konsekwencji? Jeden z nauczycieli jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudniony na czas nieokreślony, na pół etatu; drugi nauczycielem stażystą zatrudnionym na czas zastępstwa, na cały etat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe