Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel mianowany zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, od 1 września 2011 r. będzie zatrudniony na 1/2 etatu. Czy musi nastąpić z tym nauczycielem rozwiązanie umowy, czy tylko ograniczenie zatrudnienia do 1/2 etatu? Proszę o podstawę prawną.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (ze zm.)
Art. 29 § 1, art. 42
Nie, umowa nie musi być rozwiązana.
Można jedynie sporządzić tzw. porozumienie zmieniające - jeśli obie strony wyrażają zgodę na zmianę warunków. Bowiem do nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, a na mocy porozumienia stron można zmienić każdy rodzaj umowy o pracę.
W pisemnym porozumieniu powinny być zawarte następujące treści:
- zmiana dotychczasowych warunków pracy i płacy ze wskazaniem na konkretne zapisy w umowie z dnia (...), stwierdzenie, które pozostają bez zmian,
- wskazanie terminu obowiązywania (daty: od dnia...),
- określenie nowych warunków zatrudnieniai pracy/wynagrodzenia,
- wskazanie przyczyny zmian.
Jeśli natomiast pracownik nie wyraża zgody na porozumienie zmieniające, pracodawcy pozostaje 2- sposób na zmianę warunków pracy i wynagrodzenia, mainowicie: wypowiedzenie zmieniające, które nie wymaga zgody drugiej strony. Należy jednak pamiętać o pewnych procedurach związanych z wypowiedzeniem (np. powiadomienie związków zawodowych, przestrzeganie okresu wypowiedzenia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Jaką podstawę prawną mam napisać do wniosku o dodatkowe godziny dla dyrektora (za zgodą organu prowadzącego) nie mam nauczyciela do matematyki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, który od X 2018 r. podejmie studia mgr na kierunku; edukacja dla bezpieczeństwa. Chcę mu przydzielić 1 godz. w tym roku szk. - edukacji dla bezpieczeństwa ( poszukiwania innego nauczyciela nie przyniosły rezultatu, nie ma ofert w PUP ani chętnych po informacji w Mazowieckim Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli). Kurator Oświaty nie znalazł podstaw do zastosowania art. 10.ust.9 ustawy z dn. 26 stycznia 1982 Karta Nauczyciela. Na jakiej podstawie mogę przydzielić nauczycielowi tę godzinę na rok szkolny?
- Nauczyciel ukończył studia licencjackie i magisterskie z matematyki (nie nauczycielskie). Następnie w celu nabycia po ukończył studia podyplomowe "nauczanie informatyki w edukacji szkolnej" z odpowiednią ilością godzin praktyk i godzin dyd.
Wizytator twierdzi że nauczyciel nabył po do nauczania informatyki a nie do nauczania matematyki. Zaznaczę że bo naucz u mnie matematyki. Czy ko ma rację czy należałoby uzupełnić kwalifikacje z oo czy to co nabył na st pod wystarczy (brak suplementu i zaświadczenia odrębnego
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ubiegłym roku szkolnym z braku godzin obniżyłem wymiar godzin z nauczycielem kontraktowym (umowa na czas nieokreślony) zatrudnionym na stanowisku wychowawcy w Internacie do 25/30 na podstawie porozumienia zmieniającego. W roku obecnym nie będę miał dla tego nauczyciela godzin i umowa z nim zostanie rozwiązana. Czy nauczycielowi temu przysługuje odprawa? Staż pracy 5 lat.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe