Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy należy się dodatek za warunki trudne i za warunki uciążliwe dla nauczyciela pracującego w szkole ogólnodostępnej z uczniem realizującym nauczanie indywidualne i mającym orzeczenie o kształceniu specjalnym z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Czy w tym przypadku należą się 2 dodatki za trudne + uciążliwe? Czy takie dodatki należą się jeżeli uczeń (tak jak wyżej uczęszcza do gimnazjum ogólnodostępnego jest nauczany indywidualnie i ma orzeczenie o kształceniu specjalnym -upośledzenie w stopniu umiarkowanym ), a ukończył 16 rok życia (obecnie ma 18 lat) bo miał wydłużony etap edukacyjny ? Czy należy się dodatek i za trudne i za uciążliwe?( 2 dodatki)
Za nauczanie indywidualne dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek za trudne warunki pracy. W przypadku, gdy jest to uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, możliwe jest uzyskanie prawa do dodatku za warunki uciążliwe w dwóch sytuacjach:
- gdy stan zdrowia ucznia do 16 roku życia, z powodu stanów chorobowych, wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności, uzasadnia konieczność sprawowania stałej opieki lub udzielania pomocy,
- gdy u ucznia powyżej 16 roku życia, wystąpiło naruszenie sprawności organizmu z przyczyn, o których mowa w § 32 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Jeżelil uczeń spełnia powyzsze kryteria, nauczycielowi przysługują dwa dodatki - za trudne i uciążliwe warunki pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Placówka nieferyjna, ze względu na bardzo niski stan wychowanków brakuje godzin dla 6 wychowawców. Czy propozycję ograniczenia pensum można złożyć również wychowawcy (nauczyciel mianowany) wybranemu we wrześniu na przewodniczącego koła związkowego ZNP (niecałe 20 członków)? Nie otrzymałem żadnej pisemnej informacji o specjalnej ochronie któregokolwiek ze związkowców, w tym wspomnianego przewodniczącego koła. Jeśli propozycja ograniczenia w takim przypadku może być złożona, to co jeśli nauczyciel się na nią nie zgodzi - można go zwolnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba, która ukończyła studia licencjackie w WSP na kierunku pedagogika spec. zintegrowana edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna może pracować jako nauczyciel w przedszkolu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 20.09.2012 r. do 24.09.2012 r. włącznie. W dniu 24.09.2012 r., zgodnie z harmonogramem jego pracy, miał pełnić dyżur w godzinach od 18 do 6 rano dnia następnego (25.09.2012 r.). Z powodu nieobecności pracownika dyżur ten pełnił inny nauczyciel.
Kiedy pracownik po zwolnieniu chorobowym powinien stawić się w pracy - 25.09 czy 26.09? Pracownik twierdzi, że jego doba pracownicza w dniu 24.09 zaczyna się o godzinie 16 i kończy o 6.00 w dniu 25.09. (planowany dyżur nocny), dlatego należy mu się dzień wolny po nocy (której nie przepracował).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może za godziny nauczania indywidualnego nie zrealizowane w danym dniu - nieobecność ucznia,przydzielić w ramach tych godzin inne godziny do realizacji, w innym dniu pracy nauczyciela? Proszę o podstawę prawną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciela nieobecnego w pracy (np. z powodu załatwiania ważnych spraw rodzinnych) mogą zastąpić koledzy wpisując w dziennikach zajęć zastępstwa koleżeńskie? Czy w ten sposób jedni i drudzy nie łamią prawa?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe