Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Placówka nieferyjna, ze względu na bardzo niski stan wychowanków brakuje godzin dla 6 wychowawców. Czy propozycję ograniczenia pensum można złożyć również wychowawcy (nauczyciel mianowany) wybranemu we wrześniu na przewodniczącego koła związkowego ZNP (niecałe 20 członków)? Nie otrzymałem żadnej pisemnej informacji o specjalnej ochronie któregokolwiek ze związkowców, w tym wspomnianego przewodniczącego koła. Jeśli propozycja ograniczenia w takim przypadku może być złożona, to co jeśli nauczyciel się na nią nie zgodzi - można go zwolnić?
Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych, pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może:
1) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy,
2) zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika, o którym mowa w pkt 1
- z wyjątkiem gdy dopuszczają to odrębne przepisy.
Jeżeli pracownik, będący przewodniczący koła ZNP, nie spełnia powyższych warunków, można zaproponować mu ograniczenie wymiaru godzin, a w razie odmowy zastosować przepisy art. 20 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy data przyjęcia gospodarstwa rolnego po rodzicach, w którym pracowałam po ukończeniu 16 – go roku życia ma wpływ na wypłatę nagrody jubileuszowej. Sprawa wygląda następująco, od 08.08.1976r. do 31.10.1979r (tj. 3 lata, 2 miesiące i 23 dni) pracowałam w gospodarstwie rodziców. Dokumenty potwierdzające pracę w tym okresie znajdują się w moich aktach osobowych. Od 01.11.1979r rozpoczęłam pracę w szkole, w której pracuję do dnia dzisiejszego z przerwą na urlop bezpłatny w okresie od 14.02.1994r do 24.06.1994r. Po wyliczeniu mój łączny staż pracy przy "tablicy" na dzień 01.03.2015r wyniósł 34 lata 7 miesięcy i 11 dni. W dniu 17.02.2014r na mocy testamentu przyjęłam gospodarstwo rolne o pow. 1,02h w udziale 1/2 cz. i 0,18h po mojej mamie. Do organu prowadzącego dostarczyłam zaświadczenie o przyjęciu gospodarstwa oraz wniosek o zaliczenie mi okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy z myślą otrzymania nagrody jubileuszowej za 35lat pracy (nagrodę za 30lat otrzymałam w marcu 2010 roku). Po doliczeniu pracy na roli mój staż na dzień 01.03.2015r. wynosi 37 lat 10 miesięcy i 4 dni. Czy w tym wypadku należy mi się nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy, czy muszę czekać z jej wypłatą do lipca gdy osiągnę 35 lat pracy w szkole bez zaliczenia mi pracy na roli?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel W-F zatrudniony w mojej szkole z mianowania, na czas nieokreślony na 20/18,zwrócił się z prośbą o zmniejszenie wymiaru pracy w II semestrze roku szkolnego 2011/2012,do 12/18,z przyczyn obiektywnych. Dyrektor zaakceptował decyzję i wyraził zgodę .
Czyj est On dalej zatrudniony na czas nieokreślony z mianowania , czy nie ? Jak powinna wyglądać nowa umowa o pracę? Czy nauczyciel traci zatrudnienie z mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Moje pytanie dotyczy nagrody dla dyrektora szkoły niepublicznej, który od kilku lat pełni też funkcję prezesa stowarzyszenia będącego organem prowadzącym szkołę. Dyrektorzy otrzymują nagrody z okazji DEN od burmistrza lub starosty, nasz nie. Szkoła istnieje dzięki jego determinacji, uporowi, chęci działania i poświęceniu. Jak można go uhonorować?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- roszę o informację, czy poniższy zapis w umowie o pracę zawartą z nauczycielem, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy: Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela matematyki zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 40 godzin tygodniowo (w tym 18 godzin zajęć dydaktyczno - wychowawczych);
- Czy można nakazać nauczycielowi podjęcie studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich)? Czy odmowa podniesienia kwalifikacji może być argumentem przy zwolnieniu z pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe