Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
roszę o informację, czy poniższy zapis w umowie o pracę zawartą z nauczycielem, jest prawidłowy (głównie chodzi o podstawę prawną): 1. Strony ustaliły następujące warunki umowy: Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela matematyki zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60) oraz przepisami wykonawczymi do tych ustaw, a w zakresie nieuregulowanym w wymienionych ustawach, zgodnie z Kodeksem Pracy oraz statutem placówki, w wymiarze 40 godzin tygodniowo (w tym 18 godzin zajęć dydaktyczno - wychowawczych);
Zgodnie z art. 14 ust. 1 Karty Nauczyciela, akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić:
1) stanowisko i miejsce pracy;
2) termin rozpoczęcia pracy;
3) wynagrodzenie lub zasady jego ustalania.
Wykaz stanowisk nauczycielskich zawiera tabela w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela. W umowie nie powinno się określać stanowiska nauczyciela konkretnego przedmiotu, a jedynie "nauczyciel". To, jakich będzie uczył przedmiotów, zależy od posiadanych kwalifikacji. Ponadto, proponowany zapis, że "pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy na stanowisku (...) i zgodnie z obowiązkami określonymi dla nauczycieli (...)" brzmieniem pasuje do umowy-zlecenia a nie umowy o pracę. Jeżeli nauczyciel ma być zatrudniony w wymiarze 18 godzin dydaktycznych, to wystarczy wpisać w wymiarze zatrudnienia: "etat". Na podstawie Karty Nauczyciela nie można zatrudnić nauczyciela w wymiarze 40 godzin tygodniowo. Te 40 godzin to tygodniowy limit czasu pracy, na który składają się wszystkie czynności nauczyciela określone w art. 42 ust. 2 KN. Oznacza to tyle, że nauczyciel nie musi przepracować 40 godzin tygodniowo, lecz że nie można przydzielić mu zadań, które łącznie z lekcjami zajęłyby mu więcej niż 40 godzin w tygodniu.
Przykładowy druk umowy o pracę znajduje się do pobrania na stronie www.nadzor-pedagogiczny.pl
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi od 06 marca br. przebywa stale na zwolnieniu lekarskim. W tym okresie złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia (w tym przypadku 3 miesiące). Rozwiązanie umowy zatem nastąpi z dniem 31 sierpnia br. Przewidujemy, iż pracownik będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim do 31 sierpnia. Moje pytanie: czy pracownikowi w opisanym przypadku należy się wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop za rok 2018, czy może jednak nie jest to obowiązkowe? Nadmieniam, iż pracodawca w tej konkretnej sytuacji nie mógł i już nie będzie mógł udzielić urlopu temu pracownikowi z uwagi na jego nieobecność z powodu choroby i termin rozwiązania umowy wnioskowany przez tego pracownika. A może należy wpisać w świadectwie pracy jako niewykorzystany urlop. Jeśli nie jest obowiązkowa wypłata ekwiwalentu za urlop to proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Chciałabym zatrudnić główną księgową w placówce oświatowej nie organizując konkursu.
Zgodnie z prawem można dokonać przeniesienia pracownika z innej placówki za porozumieniem stron.
Pracownik który ma być przeniesiony posiada odpowiednie wykształcenie ale ma 2 lata pracy w księgowości.
Pytanie. Czy można przenieść takiego pracownika zgodnie z wewnętrznymi przepisami czy musi mieć obowiązkowo minimum 3 lata pracy w księgowości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zatrudnić osobę na stanowisku nauczyciela j. angielskiego w oddziale przedszkolnym oraz w klasie II (nauczanie indywidualne) posiadającą ukończone studia magisterskie na kierunku ochrona środowiska, Studium Przygotowania Pedagogicznego oraz dwa Certyfikaty: 1.University of Cambridge ESOL Examinations Level 1 Certificate i English (ESOL) Grade C, Council of Europe Level B2 ;
2.Pearson Edexel Level I Certificate in ESOL International (CEF B2) , Pass ( with merit)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy należy się nauczycielowi ekwiwalent za urlop, jeżeli od 1.09.2017 r. do 1.03.2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 2.03.2018 r.do 28.08.2018 r. pozostaje na świadczeniu rehabilitacyjnym?
W/w nauczyciel przechodzi na emeryturę. Kiedy powinien rozwiązać stosunek pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel mający uprawnienia do nauczania biologii może uczyć w technikum przedmiot uzupełniający przyroda?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe