Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy można nakazać nauczycielowi podjęcie studiów wyższych (licencjackich lub magisterskich)? Czy odmowa podniesienia kwalifikacji może być argumentem przy zwolnieniu z pracy?
Art. 9 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela wprowadza obowiązek zatrudniania nauczyciela zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami. Z pytania nie wynika, z jaką sytuacją (brak kwalifikacji, zastępstwo, likwidacja oddziałów, reorganizacja szkoły, zasady zatrudnienia osoby niemającej kwalifikacji) mamy do czynienia.
Z art. 10 ust. 8 KN wynika, że z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji nie można nawiązać stosunku pracy. Natomiast osobę nieposiadającą kwalifikacji można jedynie zatrudnić na czas określony za zgodą kuratora.
Art. 10.4. Stosunek pracy z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 7. 7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
8. Nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5, z zastrzeżeniem ust. 9.
(…)9. przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.
10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.
11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.
W sytuacji opisanej w pytaniu należy sprawdzić, czy zatrudnienie nauczyciela. Nawiązanie stosunku pracy mimo braku kwalifikacji jest równoznaczne z wygaśnięciem stosunku pracy.
Karta Nauczyciela przewiduje, iż umowa o pracę zawarta z nauczycielem, który nie posiada wymaganych kwalifikacji, wygasa na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5. Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy ustawy. Dyrektor szkoły po sprawdzeniu dokumentów nauczyciela, niebudzących wątpliwości, potwierdza na piśmie fakt wygaśnięcia stosunku pracy zgodnie z art. 26 ust. 2.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 26,
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy w przedszkolu kuchnię, w której pracują 4 osoby. Do 30.08. 2019 r. Panie wykonywały pracę w kuchni na terenie przedszkola, ale zatrudnione były w Szkole Podstawowej na terenie tej samej gminy. Od 1.01.2020 r.zostały pracownikami przedszkola. W szkole nie rozwiązano z nimi umowy (dlatego nie mogę z nimi zawrzeć nowej). Dyrektor szkoły twierdzi, że zostały one przeniesione i nie trzeba zawierać nowej umowy - stara umowa obowiązuje nadal.
Moim zdaniem powinny dostać świadectwo pracy ze szkoły i być zatrudnione w przedszkolu. Czy słusznie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela dyplomowanego, którego zatrudniam od 1 września 2017 r. na czas określony. W tym roku tj. od 1 września 2019 r. chciałam podpisać umowę na czas określony od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r., ponieważ nie chcę, aby ta umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony.
Nauczycielka nie zgadza się. Skontaktował się ze mną radca prawny tej Pani i twierdzi, że nie mogę podpisać z tą Panią umowy do 26 czerwca 2019 r. Twierdzi, że zgodnie z Kartą Nauczyciela umowa musi być podpisana na rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia.
To jest dodatkowa umowa o pracę. Nauczycielka ma umowę na czas nieokreślony w innej szkole w wymiarze pełny etat. U mnie jest to umowa na 5/18.
W przyszłym roku szkolnym chcę to 5 godzin dać swojej nauczycielce, która ma kwalifikacje, a nie będę miała dla niej godzin.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi samorządowemu, który pracuje na 0,5 etatu w placówce dodatkowej należy się nagroda jubileuszowa? Jeżeli tak to z zakończonych okresów pracy wychodzi mu 27 lat 11 m-cy i 16 dni co oznaczałoby niewypłacenie mu nagrody jubileuszowej w terminie. Nadmieniam, że w dodatkowej placówce (czyli u mnie) jego umowa zaczyna się od 1.09.2011 r. Jako dyrektor w tej placówce zaczęłam pracę w 2013 r. i po przeanalizowaniu jego dokumentów, pracownikowi nigdy nie była wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy może żądać odsetek, jeżeli mu się należy nagroda? Czy zgodnie z art. 291 &1 K.P. nagroda po 3 latach ulega przedawnieniu. Co oznaczałoby, że 20 lecie by mu się przedawniło a zostaje tylko 25- lecie zgodnie z moimi wyliczeniami i przedłożonymi dokumentami, które są w teczce. JAK MOGĘ TO PRAWNIE WYJAŚNIĆ I ODPISAĆ PRACOWNIKOWI?
- Jestem dyrektorem szkoły publicznej. W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów w przyszłym roku szkolnym byłam zmuszona wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi mianowanemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Nauczyciel ten jest nauczycielem niepełnozatrudnionym. O zamiarze wypowiedzenia umowy poinformowałam reprezentujące nauczyciela związki zawodowe, które nie wyraziły zgody na zwolnienie go. Prezes ZZ wystosował do mnie pismo o wgląd w projekt arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2016/2017. W jakim zakresie mogę udostępnić arkusz organizacyjny ZZ? Czy mogą mieć wgląd do wszystkich danych, nawet tych nauczycieli, którzy nie są objęci ochroną związkową? Wiem, że muszę pokazać ten arkusz w ciągu 14 dni. Co w przypadku kiedy w tym czasie będę na urlopie uzupełniającym?
- Pytanie moje dotyczy, gdzie zamieścić (i czy w ogóle) w świadectwie pracy informację o strajku pracownika?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe