Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mamy w przedszkolu kuchnię, w której pracują 4 osoby. Do 30.08. 2019 r. Panie wykonywały pracę w kuchni na terenie przedszkola, ale zatrudnione były w Szkole Podstawowej na terenie tej samej gminy. Od 1.01.2020 r.zostały pracownikami przedszkola. W szkole nie rozwiązano z nimi umowy (dlatego nie mogę z nimi zawrzeć nowej). Dyrektor szkoły twierdzi, że zostały one przeniesione i nie trzeba zawierać nowej umowy - stara umowa obowiązuje nadal. Moim zdaniem powinny dostać świadectwo pracy ze szkoły i być zatrudnione w przedszkolu. Czy słusznie?
Pracownicy zatrudnieni ma stanowiskach obsługi nie mogą być przenoszeni do innego pracodawcy za porozumieniem dyrektorów jednostek oświatowych, ponieważ tryb ten obejmuje jedynie pracowników na stanowiskach urzędniczych (art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 1282), a w związku z tym najprawdopodobniej takiego przeniesienia dokonano bez podstawy prawnej. W takiej sytuacji dyrektor przedszkola powinien zawrzeć z pracownicami umowy o pracę (art. 68 ust. 5 pkt 1ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.), a dyrektor szkoły podstawowej – rozwiązać; działania obydwu dyrektorów są niezależne od siebie. Z kolei kontynuacja zatrudnienia bez rozwiązania dotychczasowych stosunków pracy miałaby miejsce jedynie w sytuacji przejęcia przez przedszkole części szkoły podstawowej jako pracodawcy, czyli przejęcia zadań stołówki szkolnej wraz z personelem na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Natomiast w przypadku jednostek budżetowych takie działania musiałyby nastąpić z udziałem organu prowadzącego, odpowiedzialnego za działanie obydwu placówek i musiałyby obejmować procedurę likwidacji części szkoły w trybie art. 89 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z reformą oświaty i tworzeniem arkusza organizacyjnego na przyszły rok szkolny zwracam się z pytaniem. Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: (dyplom licencjata pedagogiki wczesnoszkolnej w suplemencie dopisek o nabytych kwalifikacjach do nauczania języka angielskiego w klasach I-III oraz tytuł magistra w zakresie pedagogiki wieku dziecięcego- w suplemencie nie ma nic o j. angielskim) będzie posiadał kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami likwidowanego gimnazjum?
- Bardzo proszę o informację w sprawie naszego pracownika obsługi (sprzątaczki). Pracownica skończy 55 lat w czerwcu 2015r. i przepracowała 34 lata. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ( ok. 4 miesiące). Jej stan zdrowia nie poprawia się. W związku z tym mam pytanie z jakich świadczeń ZUS może skorzystać pracownica. Czy może skorzystać ze "świadczenia rehabilitacyjnego" i na jaki okres, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury. Reasumując z jakich świadczeń pracownica może skorzystać i jakie dokumenty musiałaby skompletować? W jaki sposób może pomóc pracodawca pracownicy w takiej sytuacji? Za pomoc serdecznie dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Rodzice uczennicy napisali do dyrekcji pismo z żądaniem bezzwłocznego zatrudnienie nauczyciela wspomagającego dla ich córki uczennicy klasy IV z orzeczeniem o upośledzeniu w stopniu lekkim. Pismo wpłynęło 29 października. Proszę o wskazanie kroków jakie ma poczynić dyrektor. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie odpisać rodzicom, że decyzja należy do organu prowadzącego. Czy każdemu dziecku z upośledzeniem w stopniu lekkim obligatoryjnie przysługuje nauczyciel wspomagający ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi obowiązek zatrudnienia dodatkowego nauczyciela w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera. Czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Nadmieniam, że dziecko jest w klasie IV.
- Z nauczycielem zawarto umowę na rok szkolny 2015/2016 umowa ta jest na czas określony tj. do 31-08-2016 r. Od drugiego semestru chcemy tą umowę zmienić na umowę na czas nieokreślony, czy możemy aneksować tą umowę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe