Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pracownicy zatrudnieni ma stanowiskach obsługi nie mogą być przenoszeni do innego pracodawcy za porozumieniem dyrektorów jednostek oświatowych, ponieważ tryb ten obejmuje...

PORADA PRAWNA

20 stycznia 2020 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Mamy w przedszkolu kuchnię, w której pracują 4 osoby. Do 30.08. 2019 r. Panie wykonywały pracę w kuchni na terenie przedszkola, ale zatrudnione były w Szkole Podstawowej na terenie tej samej gminy. Od 1.01.2020 r.zostały pracownikami przedszkola. W szkole nie rozwiązano z nimi umowy (dlatego nie mogę z nimi zawrzeć nowej). Dyrektor szkoły twierdzi, że zostały one przeniesione i nie trzeba zawierać nowej umowy - stara umowa obowiązuje nadal. Moim zdaniem powinny dostać świadectwo pracy ze szkoły i być zatrudnione w przedszkolu. Czy słusznie?

Pracownicy zatrudnieni ma stanowiskach obsługi nie mogą być przenoszeni do innego pracodawcy za porozumieniem dyrektorów jednostek oświatowych, ponieważ tryb ten obejmuje jedynie pracowników na stanowiskach urzędniczych (art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2019 r., poz. 1282), a w związku z tym najprawdopodobniej takiego przeniesienia dokonano bez podstawy prawnej. W takiej sytuacji dyrektor przedszkola powinien zawrzeć z pracownicami umowy o pracę (art. 68 ust. 5 pkt 1ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.), a dyrektor szkoły podstawowej – rozwiązać; działania obydwu dyrektorów są niezależne od siebie. Z kolei kontynuacja zatrudnienia bez rozwiązania dotychczasowych stosunków pracy miałaby miejsce jedynie w sytuacji przejęcia przez przedszkole części szkoły podstawowej jako pracodawcy, czyli przejęcia zadań stołówki szkolnej wraz z personelem na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Natomiast w przypadku jednostek budżetowych takie działania musiałyby nastąpić z udziałem organu prowadzącego, odpowiedzialnego za działanie obydwu placówek i musiałyby obejmować procedurę likwidacji części szkoły w trybie art. 89 PO. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT