Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi obowiązek zatrudnienia dodatkowego nauczyciela w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera. Czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Nadmieniam, że dziecko jest w klasie IV.
Na podstawie § 7. 2 nowego Rozporządzenia MEN z dnia 24.07.2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęte dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone, zatrudnia się dodatkowo:
1) nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia uczniów niepełnosprawnych lub specjalistów, lub
2) w przypadku klas I–III szkoły podstawowej – asystenta, o którym mowa w art. 7 ust. 1e ustawy, lub
3) pomoc nauczyciela
– z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
W zależności zatem od potrzeb ucznia i klasy, do której uczęszcza zatrudnia się jedną z wyżej wymienionych osób, przy czym asystenta i pomoc zatrudnia się na podstawie przepisów kodeksu pracy, natomiast tzw. nauczyciela wspomagającego na podstawie przepisów Karty Nauczyciela. Taki nauczyciel ma bowiem inne zadania niż pozostałe osoby wymienione w Rozporządzeniu:
1) prowadzi wspólnie z innymi nauczycielami zajęcia edukacyjne oraz wspólnie z innymi nauczycielami i specjalistami realizuje zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie;
2) prowadzi wspólnie z innymi nauczycielami i specjalistami pracę wychowawczą z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym;
3) uczestniczy, w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach, określonych w programie, realizowanych przez nauczycieli i specjalistów;
4) udziela pomocy nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz nauczycielom i specjalistom realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka szkoły ponadgimnazjalnej, zatrudniona w pełnym wymiarze godzin, w maju i czerwcu (po odejściu klas maturalnych) będzie realizować 10 godzin zajęć dydaktycznych tygodniowo. Zgodnie z art.35 K.N. 64 godziny ponadwymiarowe wypracowane we wcześniejszym okresie zostały zaliczone jako uzupełnienie etatu w maju i czerwcu. Czy należy się ich zwrot w sytuacji gdy nauczycielka w maju będzie przebywać na zwolnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak zwalniać nauczycieli, jakie są kryteria, jak dyrektor powinien przygotować się do obrony w sądzie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny 1 lipca 2016 r. przeszedł na emeryturę (rozwiązując przedtem stosunek pracy - pracował u nas do końca czerwca 2016 r. - umowa była zawarta na czas nieokreślony). Od 01.09.2016 r. (czyli 2 m-ce po rozwiązaniu umowy) został zatrudniony ponownie, już jako emeryt. Umowa została zawarta na czas określony do 31.08.2017 r. Proszę o odpowiedź na następujące pytanie: Czy możemy zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę na czas określony w sytuacji, gdy przed przejściem na emeryturę mieliśmy z nim zawarte 2 umowy (obecna jest trzecią)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy za 11 listopada przysługuje dzień wolnego, jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi z tytułem doktora zatrudnionemu w szkole od 1 września 2020 r. należy wypłacić dodatek za wysługę lat w wysokości 4%? Czy oprócz dyplomu uzyskania tytułu doktora nauczyciel powinien złożyć jeszcze inne dokumenty? Jeśli tak, to czy ewentualny dodatek wypłacamy z chwilą dostarczenia wszystkich dokumentów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe