Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o informację w sprawie naszego pracownika obsługi (sprzątaczki). Pracownica skończy 55 lat w czerwcu 2015r. i przepracowała 34 lata. Obecnie przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim ( ok. 4 miesiące). Jej stan zdrowia nie poprawia się. W związku z tym mam pytanie z jakich świadczeń ZUS może skorzystać pracownica. Czy może skorzystać ze "świadczenia rehabilitacyjnego" i na jaki okres, czy ma prawo do wcześniejszej emerytury. Reasumując z jakich świadczeń pracownica może skorzystać i jakie dokumenty musiałaby skompletować? W jaki sposób może pomóc pracodawca pracownicy w takiej sytuacji? Za pomoc serdecznie dziękuję.
Świadczenia z USTAWY z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
- zasiłek chorobowy: przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - nie dłużej niż przez 270 dni.
- świadczenie rehabilitacyjne: przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (182 dni lub 270) jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Decyzję wydaje lekarz orzecznik ZUS. Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa do świadczenia jest oświadczenie złożone przez osobę występującą o świadczenie na druku ZUS Np-7 w oddziale ZUS właściwym według miejsca zamieszkania.
Świadczenia z USTAWY z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
- emerytura: dla kobiet urodzonych od dnia 1 kwietnia 1960 r. do dnia 30 czerwca 1960 r. wiek emerytalny wynosi co najmniej 62 lata i 6 miesięcy.
- niezdolność do pracy: Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS. Ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy oraz renty szkoleniowej następuje na podstawie wniosku (druk ZUS Rp-1R) osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika, zgłoszonego na piśmie lub ustnie do protokołu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy prawdą jest, że w każdej szkole będzie musiał być zatrudniony pedagog wedle nowych przepisów? W szkole, o której mowa, nie ma pedagoga, a zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzą nauczyciele po studiach podyplomowych z zakresu Terapii Pedagogicznej.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik może posiadać dwie niezależne ze sobą umowy o pracę u jednego pracodawcy? Różny charakter pracy. Specjalista d/s płac w przedszkolu posiada umowę na okres próbny określony w umowie na trzy miesiące w wymiarze 1/5 etatu. W chwili obecnej woźna oddziałowa wystąpiła o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 4 listopada w związku z nabyciem praw emerytalnych. Specjalista d/s płac wyraziła chęć uzupełnienia etatu do pełnego etatu, na stanowisku woźnej oddziałowej. Woźna oddziałowa jest niezbędna, ponieważ mamy dużą ilość dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy powinnam zawrzeć drugą niezależną umowę o innym charakterze pracy i innymi obowiązkami na stanowisko woźnej na 0,75 etatu, z osobą wykonującą pracę jako specjalista d/s płac? Nie wiem jak rozwiązać ten problem.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw MEN zmienia przepis art. 10a KN, dotyczący zatrudniania nauczycieli tylko i wyłącznie na umowę o pracę.
Zgodnie z nowym zapisem, który wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Pytanie PIERWSZE dotyczy umowy dla nauczycieli w liceum dla dorosłych pracującym w systemie zaocznym. Czy bazując na powyższym zapisie można od stycznia zmienić umowy o pracę dla nauczycieli na jak było wcześniej umowę-zlecenie?
Nadmieniam, że w skali miesiąca czyli 4 tygodni żaden nauczyciel nie przekracza 16 godzin zajęć ze słuchaczami.
Pytanie DRUGIE: Czy możliwe jest także podpisanie umowy z nauczycielem prowadzącym własną działalność gospodarczą w zakresie związanym z nauczaniem danego przedmiotu podpisanie umowy o współpracy i rozliczanie się co miesiąc na podstawie wystawionych przez niego faktur?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jaki dokument powinna przedstawić dyrektorowi pracownica, która podejmuje pracę po zakończonym pobieraniu zasiłku macierzyńskiego? Wcześniejsza umowa uległa rozwiązaniu z dniem porodu, była to umowa na czas określony, przedłużona do dnia porodu. Pracownica za ten okres ma świadectwo pracy. Chyba do stażu pracy powinnam jej wliczyć nie tylko okres wskazany na świadectwie, ale też okres pobierania zasiłku, stąd moje pytanie o to, jakich dokumentów się domagać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudnionych jest 32 nauczycieli z czego tylko dwóch ma aktualna oceną pracy (z roku 2016) pozostali pięć la i więcej. W związku ze zmianą przepisów i koniecznością oceny nauczyciela raz na trzy lata, co powinien zrobić dyrektor? W roku szkolnym 2018/2019 dokonać oceny trzydziestu nauczycieli? Podzielić ich na mniejsze grupy i wciągu trzech lat ocenić wszystkich (np. po dziesięciu rocznie)?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe