Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy pracownik może posiadać dwie niezależne ze sobą umowy o pracę u jednego pracodawcy? Różny charakter pracy. Specjalista d/s płac w przedszkolu posiada umowę na okres próbny określony w umowie na trzy miesiące w wymiarze 1/5 etatu. W chwili obecnej woźna oddziałowa wystąpiła o rozwiązanie stosunku pracy z dniem 4 listopada w związku z nabyciem praw emerytalnych. Specjalista d/s płac wyraziła chęć uzupełnienia etatu do pełnego etatu, na stanowisku woźnej oddziałowej. Woźna oddziałowa jest niezbędna, ponieważ mamy dużą ilość dzieci uczęszczających do przedszkola. Czy powinnam zawrzeć drugą niezależną umowę o innym charakterze pracy i innymi obowiązkami na stanowisko woźnej na 0,75 etatu, z osobą wykonującą pracę jako specjalista d/s płac? Nie wiem jak rozwiązać ten problem.
Co do zasady, z pracodawcą może łączyć pracownika jeden stosunek pracy. Wyjątkowo można zawrzeć ze swoim pracownikiem drugi stosunek pracy, jeżeli będzie to praca na zupełnie innym stanowisku, z innym zakresem obowiązków. Dodatkowo, drugie zatrudnienie nie może powodować przekroczenia norm czasu pracy.
W przypadku opisanym w pytaniu mamy do czynienia z dwoma całkiem różnymi stanowiskami pracy (praca różnego rodzaju) oraz z niepełnymi wymiarami etatów, które łącznie nie przekroczą dobowej i tygodniowej normy czasu pracy. W takich warunkach można więc zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy się dodatek za warunki trudne i za warunki uciążliwe dla nauczyciela pracującego w szkole ogólnodostępnej z uczniem realizującym nauczanie indywidualne i mającym orzeczenie o kształceniu specjalnym z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. Czy w tym przypadku należą się 2 dodatki za trudne + uciążliwe? Czy takie dodatki należą się jeżeli uczeń (tak jak wyżej uczęszcza do gimnazjum ogólnodostępnego jest nauczany indywidualnie i ma orzeczenie o kształceniu specjalnym -upośledzenie w stopniu umiarkowanym ), a ukończył 16 rok życia (obecnie ma 18 lat) bo miał wydłużony etap edukacyjny ? Czy należy się dodatek i za trudne i za uciążliwe?( 2 dodatki)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel realizuje 18 godzin pensum w edukacji wczesnoszkolnej, a dodatkowo ma 4 godz. ponadwymiarowe jako logopeda. Jaką stawkę należy mu wypłacić za godz. ponadwymiarowe (pensum logopedy-30 godz.)? Nauczyciel ma mianowanie. PIP twierdzi, że nie można zawierać dwóch umów u jednego pracodawcy, gdyż obie realizowane są z KN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel matematyki wracający z urlopu bezpłatnego (praca w kuratorium) ma wrócić do pracy na stanowisko n-la matematyki, czy może mieć np. edukację wczesnoszkolną (do której ma też kwalifikacje), i czy musi wrócić na pełen etat?
- Nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę na czas określony w dniu 21.10.2014r. złożył do dyrektora szkoły pismo w sprawie rozwiązania umowy o pracę wypowiedzeniem (z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia). W jakim dniu należy rozwiązać z nim umowę o pracę. Czy przysługują mu jakieś uprawnienia pieniężne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przypadek 1
Nauczyciel dyplomowany zatrudniony u nas na czas nieokreślony 7/18 na cały etat pracuje w drugiej szkole w gminie. Chcę rozwiązać z nim umowę z końcem roku szkolnego z 3 miesięcznym wypowiedzeniem z przyczyn organizacyjnych, tzn. klasy łączone z powodu małej liczby uczniów (6 i 7 w klasie) tym samym zmniejsza się liczba godzin dla n-li. Jest to tylko jeden n-el. Czy przysługuje i w jakiej wysokości odprawa? Czy ten nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 7/18 może być przewodniczącym ogniska ZNP jeśli w szkole jest nauczyciel należący do ZNP zatrudniony w pełnym wymiarze? Obawiam się, że ten dorabiający u nas n-el specjalnie chce być przewodniczącym, żeby był chroniony. Czy ZNP może go chronić przed zwolnieniem gdy n-le zatrudnieni w tej szkole przez niego będą musieli mieć ograniczone etaty? W zeszłym roku przyjęliśmy na radzie kryteria zwalniania, które również on podpisał, że w pierwszej kolejności zwalniani będą n-le na niepełnych etatach.
Przypadek 2.
Z nauczycielką z dniem 31.08.2013 r. rozwiązano umowę o pracę na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 3 oraz ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97 z późn. zm.) tj. w związku z utraceniem zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy. Na podstawie art. 28, ust. 1 ww. ustawy, wypłacono nauczycielce odprawę pieniężną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
W dniu 30.07.2013 r. nauczycielka zwróciła się do pracodawcy z pisemną prośbą o wypełnienie druku ZUS N-10, w związku z ubieganiem się o rentę chorobową, po czym otrzymała wypełniony druk.
W sierpniu 2013 r. osobiście złożyła wniosek do ZUS o przyznanie renty chorobowej, którą ZUS przyznał na 2 lata.
W związku z powyższym, proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Cy pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy z tytułu przejścia na rentę, w przypadku gdy nauczycielka otrzymała odprawę z art. 28 ust. 1 KN?
2. Czy w związku z przyznaniem przez ZUS ww. świadczenia po dniu 01.09.2013 r. (kiedy nauczycielka już nie była pracownikiem szkoły), pracodawca będzie zobowiązany do wypłacania świadczeń z ZFŚS?
3. Jeśli renta została przyznana od 20 sierpnia 2013 r. (nauczycielka do 31.08.2013 r. przebywała na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia), czy nauczycielka powinna zwrócić wynagrodzenie pracodawcy za 11 dni sierpnia, w związku z otrzymaniem renty?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe