Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam nauczyciela dyplomowanego, którego zatrudniam od 1 września 2017 r. na czas określony. W tym roku tj. od 1 września 2019 r. chciałam podpisać umowę na czas określony od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r., ponieważ nie chcę, aby ta umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony. Nauczycielka nie zgadza się. Skontaktował się ze mną radca prawny tej Pani i twierdzi, że nie mogę podpisać z tą Panią umowy do 26 czerwca 2019 r. Twierdzi, że zgodnie z Kartą Nauczyciela umowa musi być podpisana na rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia. To jest dodatkowa umowa o pracę. Nauczycielka ma umowę na czas nieokreślony w innej szkole w wymiarze pełny etat. U mnie jest to umowa na 5/18. W przyszłym roku szkolnym chcę to 5 godzin dać swojej nauczycielce, która ma kwalifikacje, a nie będę miała dla niej godzin.
Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie określa, że nauczyciela dyplomowanego można zatrudnić na czas określony tylko na cały rok szkolny. Zgodnie z art. 10 ust. 7 w zw. z ust. 5 KN, w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, stosunek pracy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Czas zatrudnienia jest więc uzależniony od czasu istnienia rzeczywistej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Skoro zapotrzebowanie na pracę nauczyciela dyplomowanego istnieje tylko w czasie zajęć dydaktycznych (do 26 czerwca 2020 r.), dyrektor nie ma obowiązku dłuższego zatrudnienia nauczyciela, w tym np. na cały okres ferii szkolnych, podczas których nauczyciel nie będzie wykonywał żadnej pracy z powodu braku istnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, ani też zadań i czynności wymienionych w art. 64 ust. 2 KN. Takie zatrudnienie nauczyciela, podyktowane wyłącznie prywatnym interesem nauczyciela, polegającym na wypłacaniu jemu wynagrodzenia urlopowego za cały okres ferii, czyli w wymiarze wyższym niż by wynikał z uprawnień do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, mogłoby nawet narazić dyrektora na ewentualność postawienia zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (art. 64 ust. 5 w zw. z art. 66 ust. 2, art. 64 ust. 1 w zw. z art. 67 KN, art. 4 ust. 1 pkt 2 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Dz. U. z 2019 r. poz. 1440). Jeśli strony nie uzgodnią warunków zatrudnienia, w tym czasu obowiązywania umowy o pracę, nie należy zawierać umowy z danym nauczycielem (art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z reformą oświaty i tworzeniem arkusza organizacyjnego na przyszły rok szkolny zwracam się z pytaniem. Czy nauczyciel posiadający następujące wykształcenie: (dyplom licencjata pedagogiki wczesnoszkolnej w suplemencie dopisek o nabytych kwalifikacjach do nauczania języka angielskiego w klasach I-III oraz tytuł magistra w zakresie pedagogiki wieku dziecięcego- w suplemencie nie ma nic o j. angielskim) będzie posiadał kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w klasach I-III ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami likwidowanego gimnazjum?
- Jakie jest pensum nauczyciel prowadzącego indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze?
- Proszę o informacje w sprawie zatrudnienia w szkole opiekunki, zatrudnionej do opieki dziecka niepełnosprawnego, poruszającego się na wózku inwalidzkim- dziecko uczęszcza do tz. zerówki. Dziecko posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym w związku z niepełnosprawnością ruchową PPP do ukończenia pierwszego etapu edukacyjnego. Czy opiekunkę należy podpisać umowę na cały okres wskazany w/w orzeczeniu, czy należy zatrudnić od 1 września do czerwca tak jak dziecko uczęszcza do szkoły. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tej ważnej dla mnie kwestii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudnionych jest 32 nauczycieli z czego tylko dwóch ma aktualna oceną pracy (z roku 2016) pozostali pięć la i więcej. W związku ze zmianą przepisów i koniecznością oceny nauczyciela raz na trzy lata, co powinien zrobić dyrektor? W roku szkolnym 2018/2019 dokonać oceny trzydziestu nauczycieli? Podzielić ich na mniejsze grupy i wciągu trzech lat ocenić wszystkich (np. po dziesięciu rocznie)?
- Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie wczesnego i całożyciowego wspomagania rozwoju i edukacji oraz rewalidacji uczniów z autyzmem i/lub zespołem Aspergera powinien zostać zatrudniony z pensum 18 czy 22 godziny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe