Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie określa, że nauczyciela dyplomowanego można zatrudnić na czas...

PORADA PRAWNA

02 września 2019 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Mam nauczyciela dyplomowanego, którego zatrudniam od 1 września 2017 r. na czas określony. W tym roku tj. od 1 września 2019 r. chciałam podpisać umowę na czas określony od 1 września 2019 r. do 26 czerwca 2020 r., ponieważ nie chcę, aby ta umowa przekształciła się w umowę na czas nieokreślony. Nauczycielka nie zgadza się. Skontaktował się ze mną radca prawny tej Pani i twierdzi, że nie mogę podpisać z tą Panią umowy do 26 czerwca 2019 r. Twierdzi, że zgodnie z Kartą Nauczyciela umowa musi być podpisana na rok szkolny czyli od 1 września do 31 sierpnia. To jest dodatkowa umowa o pracę. Nauczycielka ma umowę na czas nieokreślony w innej szkole w wymiarze pełny etat. U mnie jest to umowa na 5/18. W przyszłym roku szkolnym chcę to 5 godzin dać swojej nauczycielce, która ma kwalifikacje, a nie będę miała dla niej godzin.

Żaden przepis ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie określa, że nauczyciela dyplomowanego można zatrudnić na czas określony tylko na cały rok szkolny. Zgodnie z art. 10 ust. 7 w zw. z ust. 5 KN, w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, stosunek pracy nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony. Czas zatrudnienia jest więc uzależniony od czasu istnienia rzeczywistej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania. Skoro zapotrzebowanie na pracę nauczyciela dyplomowanego istnieje tylko w czasie zajęć dydaktycznych (do 26 czerwca 2020 r.), dyrektor nie ma obowiązku dłuższego zatrudnienia nauczyciela, w tym np. na cały okres ferii szkolnych, podczas których nauczyciel nie będzie wykonywał żadnej pracy z powodu braku istnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania, ani też zadań i czynności wymienionych w art. 64 ust. 2 KN. Takie zatrudnienie nauczyciela, podyktowane wyłącznie prywatnym interesem nauczyciela, polegającym na wypłacaniu jemu wynagrodzenia urlopowego za cały okres ferii, czyli w wymiarze wyższym niż by wynikał z uprawnień do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, mogłoby nawet narazić dyrektora na ewentualność postawienia zarzutu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (art. 64 ust. 5 w zw. z art. 66 ust. 2, art. 64 ust. 1 w zw. z art. 67 KN, art. 4 ust. 1 pkt 2 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, Dz. U. z 2019 r. poz. 1440). Jeśli strony nie uzgodnią warunków zatrudnienia, w tym czasu obowiązywania umowy o pracę, nie należy zawierać umowy z danym nauczycielem (art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT