Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informacje w sprawie zatrudnienia w szkole opiekunki, zatrudnionej do opieki dziecka niepełnosprawnego, poruszającego się na wózku inwalidzkim- dziecko uczęszcza do tz. zerówki. Dziecko posiada orzeczenie o kształceniu specjalnym w związku z niepełnosprawnością ruchową PPP do ukończenia pierwszego etapu edukacyjnego. Czy opiekunkę należy podpisać umowę na cały okres wskazany w/w orzeczeniu, czy należy zatrudnić od 1 września do czerwca tak jak dziecko uczęszcza do szkoły. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tej ważnej dla mnie kwestii.
Rozporządzenie MEN z dnia 24 lipca 2015r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z dnia 7 sierpnia 2015 r. poz. 1113) nie obliguje placówki do zatrudniania w/w opisanym przypadku osoby do opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Od 1 stycznia 2016r. taki obowiązek zatrudnienia asystenta nauczyciela lub pomocy nauczyciela dotyczy tylko sytuacji, gdy kształceniem specjalnym w placówce ogólnodostępnej objęte są dzieci i uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera, lub niepełnosprawności sprzężone. W opisanej sytuacji można zatrudnić np. pomoc nauczyciela ale wyłącznie za zgodą organu prowadzącego placówkę. Pomoc nauczyciela to pracownik niepedagogiczny - w rozumieniu art. 5d Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - zaliczany do grupy pracowników pomocniczych i obsługi. Pomoc nauczyciela zatrudnia się na podstawie umowy o pracę – pełny etat to 40 godzin tygodniowo - na zasadach dotyczących ogółu pracowników. Z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wynika, że pomoc nauczyciela musi mieć co najmniej wykształcenie podstawowe, nie musi się legitymować doświadczeniem zawodowym i należy do VI kategorii zaszeregowania, jeśli chodzi o poziom wynagrodzenia. Oznacza to, że dyrektor musi samodzielnie zdecydować, jakiego wymaga doświadczenia i kwalifikacji zawodowych od kandydata do pracy na stanowisku pomocy nauczyciela, a także, czy dany kandydat jest osobą odpowiednią do pracy w jego placówce, biorąc pod uwagę potrzeby nauczycieli i uczniów. Czynności pomocy nauczyciela mają charakter techniczny i porządkowy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące badań lekarskich pracowników pracujących w przedszkolu. W naszej placówce zatrudniona jest pani ucząca religii i będąca u nas jedynie 45 min/tydzień w jej teczce osobowej mam badania lekarskie z jej głównego miejsca pracy tj. szkoły podstawowej i jest to orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania lekarskiego. Podczas kontroli sanepidu sekcji oświaty usłyszałam, że to orzeczenie jest z kodeksu pracy a powinna mieć badania sanepidowskie. Pracownicy, którzy pracują u nas i mają styczność z żywnością mają także takie orzeczenia z tym, że kiedyś one nazywały się chyba do celów sanitarno-epidemiologicznych. Czy powinnam tą panią kierować na dodatkowe badania lekarskie? czy nauczyciel powinien mieć jeszcze tzw. książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych? Nie rozumiem różnic i wymagań w tym zakresie, proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w innej szkole(szkoła publiczna) na pełnym etacie w roku szkolnym 2023/2024 będzie na urlopie dla poratowania zdrowia. Natomiast w mojej szkole (szkoła niepubliczna) pracuje w wymiarze 5 godzin. Jeżeli będzie na urlopie w innej szkole, to czy w mojej dostaje wypowiedzenie czy może urlop bezpłatny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 13 kwietnia 2014r. nauczyciel na swój wniosek w trybie art. 23 ust.1 pkt.1 Karty Nauczyciela rozwiązał stosunek pracy. W roku 2015 nauczyciel uzyskał wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 30 września 2015r. nauczyciel jest na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Od 14 kwietnia 2014r. do chwili obecnej nauczyciel nie pracował. Nauczyciel wnioskuje o trzymiesięczną odprawę emerytalną. Czy należy mu wypłacić odprawę emerytalną? Jaka jest podstawa prawna regulująca wypłatę takiej odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w sprawie: Nauczyciel zatrudniony od 2012 roku w szkole, rozpoczął w roku 2016 staż na nauczyciela mianowanego (w maju kończy realizację pełnego stażu). W październiku 2018 roku otrzymał tytuł naukowy doktora oraz posiada pięcioletni okres pracy w szkole wyższej. Nauczyciel zwrócił się do organu prowadzącego o nadanie kolejnego stopnia awansu. Czy na podstawie art. 124 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych istnieje możliwość nadania kolejnego stopnia awansu.
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel pracujący w oddziale specjalnym dla uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe