Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w innej szkole(szkoła publiczna) na pełnym etacie w roku szkolnym 2023/2024 będzie na urlopie dla poratowania zdrowia. Natomiast w mojej szkole (szkoła niepubliczna) pracuje w wymiarze 5 godzin. Jeżeli będzie na urlopie w innej szkole, to czy w mojej dostaje wypowiedzenie czy może urlop bezpłatny?
Generalnie nie ma możliwości, aby w jednej szkole nauczyciel był na urlopie dla poratowania zdrowia, a w drugiej wykonywał pracę.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć jest warunkiem niezbędnym do nabycia przez nauczyciela prawa do urlopu dla poratowania zdrowia. Jednocześnie w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w czasie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu. Przesądza o tym treść art. 73 ust. 7 KN. Podejmowaniem innego stosunku pracy w rozumieniu tego przepisu będzie zarówno nawiązanie nowego stosunku pracy, jak i kontynuowanie zatrudnienia w ramach stosunku pracy nawiązanego przed udzieleniem urlopu. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w okresie urlopu bezpłatnego dochodzi do swoistego rodzaju zawieszenia stosunku pracy, co przesądza o tym, iż pozostawanie w stosunku pracy, w ramach którego nauczycielowi udzielono urlopu bezpłatnego nie może stanowić podstawy do odwołania tego nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia.
Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn. Szczegółowe zasady udzielania przedmiotowych urlopów uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r., poz. 5). Urlop bezpłatny może być udzielony jedynie nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć. Natomiast nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć urlop bezpłatny może być udzielony na podstawie art. 174 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy w zw. z art. 91c ust. 1 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor planuje zatrudnić nauczyciela specjalistę w poradni psychologiczno-pedagogicznej od 1 października 2018 r. lub później. Wygląda na to, że nauczyciel ten nie będzie mógł rozpocząć stażu na nauczyciela kontraktowego (minął czas do 14 września). Na jaki okres należałoby podpisać umowę z tym nauczycielem (jest wolny etat).
- Czy dyrektor przedszkola samorządowego podlega pod regulamin pracy przedszkola czy urzędu gminy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo zmienić godziny pracy. Czy powinnam to zrobić wypowiedzeniem zmieniającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem gimnazjum, które będzie wygaszone. 31 sierpnia 2017r. kończy mi się kadencja. W marcu byłem na szkoleniu, na którym powiedziano nam, że do przedłużenia kadencji na 2 lata nie będzie potrzebna aktualna ocena pracy. Kuratorium mówi, że jest potrzebna. Kto ma rację? Proszę o odpowiedź.
- Nauczycielka przebywająca od września na zwolnieniu lekarskim (ciąża) dostarczyła kolejne zwolnienie lekarskie. Okazało się, że lekarz wypisał kolejne zwolnienie z 4 dniowa przerwą między zwolnieniami. Nauczycielka nie wiedziała o tym, gdyż L4 jest elektroniczne, tak więc jest luka 4 dniowa pomiędzy zwolnieniami.
1. Co zrobić z tymi nieobecnościami - Nie może chyba napisać o urlop bezpłatny, bo nie ma zdolności do pracy ?
2. Po przerwie 4 dniowej ZUS przestaje płacić i przez 33 dni płatność przechodzi na szkołę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe