Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Zapytanie dotyczy zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę z KP w szkole niepublicznej ponadgimnazjalnej (od września ponadpodstawowej), której organem prowadzącym jest fundacja. Czy umowy o pracę z nauczycielami może (powinien) podpisywać organ prowadzący (reprezentant Zarządu zgodnie z KRS)? Proszę o szersze wyjaśnienie i argumentację z punktu widzenia przepisów oświatowych dotyczących szkół niepublicznych na prawach publicznych, finansowych (Urząd Skarbowy) i emerytalnych (ZUS).
Żaden obowiązujący przepis nie rozstrzyga, jaki podmiot jest pracodawcą osób wykonujących pracę w niesamorządowej szkole. Z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 2006 r., I PK 231/05 (OSNP 2007/13-14/183) wydanego na gruncie art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. wynika, że niepubliczne szkoły, z których statutów nie wynika wprost, że mają samodzielność organizacyjną i majątkową oraz zatrudniają we własnym imieniu pracowników, nie są pracodawcami zatrudnionych w nich nauczycieli, a status ten posiada organ prowadzący, który w związku z tym jest pracodawcą wskazanym w umowie o pracę oraz dokonuje rozliczeń z US i ZUS jako płatnik zatrudniający pracowników. Jeśli natomiast organ prowadzący w statucie niepublicznej szkoły zapewni jej odrębność organizacyjną oraz majątkową oraz przyzna uprawnienie do zatrudniania pracowników we własnym imieniu, wówczas stroną umowy z pracownikami będzie szkoła niepubliczna, która w związku z tym będzie dokonywała również rozliczeń z US i ZUS własnych pracowników.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniam pedagoga specjalnego od 1 kwietnia 2023 r. – jest to nauczyciel początkujący, w wymiarze 0,5 etatu, placówka nieferyjna. Na jaki okres powinnam sporządzić umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi od 16.01. do 28.02.2017r przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie wyjechał za granicę do chorego brata, który zmarł 17.02.2017r. W dniu 01.03. pracownik wrócił do pracy, a 13.03. złożył wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego w dniu 17.03. z tytułu śmierci brata. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Szkoła organizuje zajęcia z wychowania fizycznego na basenie. W zajęciach uczestniczy 22 uczniów. Mam pytanie, czy zgodne z prawem jest gdy obok nauczyciela wf zajęcia prowadzi pracownik pływalni z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy w takim przypadku trzeba podpisać stosowne porozumienie z pływalnią. Czy są przepisy określające liczbe uczniów którzy moga uczestniczyć w zajęciach na basenie pod opieką jednego nauczyciela?
- Czy nauczyciel, który chce dodatkowo pracować w szkole społecznej, nie prowadzonej przez gminę, potrzebuje zgodę dyrektora szkoły macierzystej do pracy w tej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, który od X 2018 r. podejmie studia mgr na kierunku; edukacja dla bezpieczeństwa. Chcę mu przydzielić 1 godz. w tym roku szk. - edukacji dla bezpieczeństwa ( poszukiwania innego nauczyciela nie przyniosły rezultatu, nie ma ofert w PUP ani chętnych po informacji w Mazowieckim Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli). Kurator Oświaty nie znalazł podstaw do zastosowania art. 10.ust.9 ustawy z dn. 26 stycznia 1982 Karta Nauczyciela. Na jakiej podstawie mogę przydzielić nauczycielowi tę godzinę na rok szkolny?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe