Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Nadzór pedagogiczny
Ewaluacja wewnętrzna
Zarządzanie placówką
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
DOKUMENT DO SPRAWDZENIA
ZAMÓW DOKUMENT
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urlop nauczyciela oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej (jednostka nieferyjna). Nauczycielka do 31 sierpnia pracowała w szkole podstawowej. Z dniem 1 września (na mocy aneksu do umowy) przeszła na okres od 1.09.2020 r. do 31.08.2021 r. do jednego z oddziałów wychowania przedszkolnego. Jaki jest wymiar urlopu za 2020 i 2021 r. tego nauczyciela (zaznaczam, iż w 2020 r. wykorzystała urlop przez okres ferii letnich jako nauczyciel szkoły podstawowej – jednostki feryjnej). Proszę o udzielenie odpowiedzi, biorąc pod uwagę dwa warianty: 1) nauczycielka w roku szkolnym 2021/2022 nadal zostanie nauczycielem wychowania przedszkolnego, 2) nauczycielka w roku szkolnym 2021/2022 zgodnie z aneksem zawartym na rok szkolny 2020/2021 wróci na swoje stanowisko w szkole podstawowej.
Urlop jest rozliczany odrębnie w poszczególnych latach kalendarzowych – art. 65 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 i art. 153 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320.
W drodze analogii należy przyjąć zasady obliczania urlopu przy zmianie pracodawcy, ponieważ Karta Nauczyciela nie reguluje zagadnienia dokonywania obliczeń przy samej zmianie stanowiska, gdy wiąże się z tym jednocześnie zmiana uprawnień urlopowych u dotychczasowego pracodawcy. W związku ze zmianą rodzaju stanowiska pedagogicznego w 2020 r. nauczycielka była uprawniona do urlopu w wymiarach: 1) w szkole feryjnej – 8/12 * 56 dni = 37,33 dni kalendarzowe oraz 2) w oddziale przedszkolnym – 4/12 * 35 dni roboczych = 11,67 dni roboczych, w sumie 49 dni, w tym w zaokrągleniu 38 dni kalendarzowych (art. 64 ust. 1, 3 i analogicznie art. 66 ust. 2 KN oraz analogicznie art. 1551 § 1, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). Z uwagi na wykorzystanie urlopu w naturze w wymiarze ponad 2 miesięcy kalendarzowych do 31 sierpnia 2020 r., czyli w wymiarze wyższym niż przysługujący na obydwu stanowiskach, nauczycielka całkowicie wyczerpała uprawnienia urlopowe w tamtym roku (analogicznie art. 1551 § 2 KP).
W przypadku kontynuowania pracy w oddziale przedszkolnym, z racji przepracowania na jednym stanowisku pedagogicznym całego roku kalendarzowego, za 2021 r. nauczycielka będzie uprawniona do 35 dni roboczych urlopu (art. 64 ust. 3 KN). Natomiast powrót na poprzednie stanowisko od 1 września 2021 r. wymaga obliczenia proporcjonalnych urlopów w bieżącym roku: 1) w oddziale przedszkolnym – 8/12 * 35 dni roboczych = 23,33 dni robocze oraz 2) w szkole feryjnej – 4/12 * 56 dni kalendarzowych = 18,67 dni, w sumie 42 dni, w tym po zaokrągleniu 24 dni robocze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy mieszkania przydzielonego dla nauczyciela: Nauczycielowi przydzielono mieszkanie służbowe w budynku szkoły na czas zatrudnienia w oświacie. Z końcem sierpnia 2017 r. nauczyciel zakończył pracę w szkole w związku z przejściem na emeryturę. Karta Nauczyciela przewidywała, że prawa do zajmowanie mieszkania przysługuje także na emeryturze. Czy wobec zmiany KN w 2018 r., nauczyciel stracił prawo do zajmowania mieszkania?
- Czy nauczyciel po urlopie dla poratowania zdrowia może przejść na świadczenie kompensacyjne? Kiedy powinien złożyć wypowiedzenie dyrektorowi? Ile jest czasu na przyznanie przez ZUS tego świadczenia. Wiem, że wniosek do ZUS n-el złożył na początku marca. Stanowi to dla mnie ważne zagadnienie, gdyż nie wiem, czy nauczycielowi mam planować godziny w projekcie arkusza organizacji.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontaktowy zatrudniony na czas nieokreślony w maju dostał wypowiedzenie z 3 miesięcznym okresem. W sierpniu nauczycielka przyniosła zaświadczenie, że jest w 3 miesiącu ciąży czy wypowiedzenie należy cofnąć ? Jak postąpić w tym przypadku ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem wicedyrektorem i korzystam ze zniżki godzin o 11 godzin z pensum 18. Realizuję więc 7 obowiązkowych godzin tygodniowo w świetlicy i dodatkowo 2 godziny ponadwymiarowe również w świetlicy. Z jakiego pensum powinnam mieć wypłacane godziny ponadwymiarowe? Z 18 czy z 26 godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu wymaganego na stanowisku urzędniczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe