Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy zasadnicza szkoła zawodowa wlicza się do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej? Jeżeli tak, to jakie dokumenty powinien przedłożyć pracownik? Pracownik przedstawił tylko świadectwo ukończenia ZSZ, z którego wynika, kiedy szkoła została ukończona i że była praktyczna nauka zawodu, natomiast przez jaki okres – nie wiadomo.
Kwestie wypłaty nagród jubileuszowych poszczególnym kategoriom pracowników uregulowane są w kilku aktach prawnych. Z punktu widzenia praktycznego w szkole mogą mieć zastosowanie dwa z nich:
• w przypadku pracowników niepedagogicznych – ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1282) oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 936 z późn. zm.),
• w przypadku nauczycieli – ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r,. poz. 2215) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 936).
Artykuł 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Podobny zapis znajduje się w § 1 rozporządzenia dotyczącego nauczycielskich nagród jubileuszowych.
Samo świadectwo ukończenia nauki zawodu nie jest niestety wystarczającym dokumentem potwierdzającym staż pracy. Bardzo często okres nauki nie pokrywa się z okresem pracy tudzież odbywania praktyki zawodowej. Jak wskazano w przepisach, do stażu pracy wlicza się zakończone „okresy pracy”. Trudno uznać, że czas poświęcony praktycznej nauce zawodu jest czasem pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uczeń odbywa praktyczne przygotowanie do zawodu na podstawie zawartej umowy o pracę z pracownikiem młodocianym. Jednakże w tej sytuacji po zakończonej pracy uczniowi normalnie wystawiane jest świadectwo pracy. Pracownik w celu zaliczenia danego okresu do stażu pracy uprawniającego do wypłaty nagrody jubileuszowej zobowiązany jest do wykazania okresu pracy w ramach ukończonej nauki zawodu (umowa o pracę, świadectwo pracy, zaświadczenie od pracodawcy itp.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotarło do mnie ze nauczyciel przebywajacy na urlopie zdrowotnym od 15 stycznia 2013, bierze udział w II- ligowych meczach, jako zawodowy gracz oraz systematycznie uczestniczy w treningach. W jaki sprawdzić na jakich warunkach zatrudniony "jest" nauczyciel w klubie i jakie czynnosci powinien podjąć dyrektor szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia rozpoczynają się 3 września. Jakie konsekwencje będzie miało wskazanie w umowie o pracę, że dniem rozpoczęcia pracy jest 3 września 2018 r. , a jakie gdy będzie to 1 września 2018 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który jest zatrudniony w szkole na cały etat i pobiera pełne świadczenie socjalne zgodnie z regulaminem przysługuje również pełne świadczenie w innej szkole w której jest zatrudniony np. na 2/18 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam zniżkę - 5 godzin. Uczę przyrody - 2 godziny. Czy mogę uzupełnić brakujące 3 godziny do zniżki godzin o zajęcia w świetlicy lub zajęcia pozalekcyjne (np.: SKS)? Posiadam również kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik 5 czerwca 2017r. nabywa prawa do emerytury. Chce jednak skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść, dostępnego do końca stycznia 2017r. Jednakże Program nie objaśnia stanowiska ZUS w tej sprawie. Stąd moje pytanie czy ZUS obliczając emeryturę zasugeruje się tym, że pracownik odszedł z pracy szybciej w ramach Programu i naliczy niższą emeryturę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe