Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Posiadam zniżkę - 5 godzin. Uczę przyrody - 2 godziny. Czy mogę uzupełnić brakujące 3 godziny do zniżki godzin o zajęcia w świetlicy lub zajęcia pozalekcyjne (np.: SKS)? Posiadam również kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Każdy nauczyciel posiadający kwalifikacje do pracy w danej szkole ma również kwalifikacje wychowawcy świetlicy - § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.). W związku z tym w ramach zniżki pensum oraz dodatkowego stanowiska pedagogicznego (innego niż nauczyciel przedmiotu w szkole danego typu), możliwe jest prowadzenie zajęć świetlicowych, ponieważ są to zajęcia realizowane przez nauczycieli w ramach pensum (art. 42 ust. 2d i ust. 3 lp. 3 i 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Natomiast zajęcia pozalekcyjne, jak SKS, które są nieobowiązkowe dla uczniów, są zajęciami uwzględniającymi zainteresowania uczniów i są prowadzone przez nauczycieli w ramach statutowych zadań szkoły, czyli poza pensum, a więc nauczyciel na stanowisku kierowniczym, który korzysta z tzw. zniżki pensum, nie prowadzi ich w ramach tego pensum (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym magisterskim został zatrudniony w szkole na 16/18 etatu od dnia 04.09.2018 r. Jak wyliczyć wynagrodzenie zasadnicze tego nauczyciela w niepełnym miesiącu?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (ze względu na zmniejszenie liczby oddziałów) wyraził zgodę na przeniesienie do innej szkoły położonej w tej samej gminie. W placówce, w której pracował, prowadził między innymi zajęcia ze sztuki (4 godz.) i ma prowadzić je nadal. Czy należy z tym nauczycielem rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron i zawrzeć nową umowę na te 4 godz.? Czy można zawrzeć umowę na czas określony? Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka skończyła 56 lat 12 listopada 2019 r., w jakich przypadkach przysługuje jej ochrona przedemerytalna? Czy jak ma umowę na czas nieokreślony, czy umowę z mianowania? Jaka jest różnica w tych dwóch rodzajach umów i ochroną przedemerytalną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor którego burmistrz po dołączeniu do szkoły zwolnił z godzin dydaktycznych może mieć zaplanowane godziny ponadwymiarowe?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe