Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z jakiego wymiaru należy rozliczać dyrektora i wicedyrektora? Dyrektor szkoły podstawowej realizuje obowiązkowych 5 godzin, a wicedyrektor 9. Na pozostałe godziny Rada Gminy uchwałą ustaliła zniżkę. Uchwała nie normuje wymiaru, z jakiego należy rozliczać dyrektorów. Czy dyrektor może realizować 5 godzin w świetlicy, a wicedyrektor 9 godzin jako nauczyciel współorganizujący kształcenie?
W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że stosownie do art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z poźn. zm.) dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji zajęć. Z kolei tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć ustala się według norm określonych w art. 42 ust. 3 KN. Pewne jest to, że zarówno dyrektor, jak i wicedyrektor zatrudnieni są w szkole na stanowisku nauczyciela, a na określony czas powierzono im funkcje pełnienia stanowiska odpowiednio dyrektora lub wicedyrektora. Z racji tego, że osoby te zajmują stanowiska kierownicze, art. 42 ust. 7 pkt 2 wskazuje, że Rada Gminy, na terenie której położona jest szkoła, uprawniona jest do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć.
Każdy nauczyciel, dyrektor i wicedyrektor również, zatrudniony jest w szkole zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami. Przydział zajęć, a co za tym idzie, wymiar pensum określony jest w oparciu o to, jakie nauczyciel posiada kwalifikacje i jakiego przedmiotu uczy. Zniżka godzin obliczana jest w oparciu o pensum liczbowe godzin, które nauczyciel, w chwili obecnej pełniący funkcję dyrektora, realizował przed powierzeniem. Wynika z tego, że osoby funkcyjne zatrudnione są w pełnym wymiarze i z takiego wymiaru należy im obliczać wynagrodzenie. Zarówno dyrektor, jak i wicedyrektor realizują godziny zgodnie z kwalifikacjami i zatwierdzonym przez organ prowadzący arkuszem organizacji na dany rok szkolny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poświadczenie kopii za zgodność z przedłożonym dokumentem. Kto powinien, dyrektor szkoły lub osoba przez niego upoważniona czy wyłącznie dyrektor szkoły, poświadczać zgodność kopii z przedłożonymi przez pracownika dokumentami w trakcie zatrudnienia (świadectwa pracy, "wyciąg" z KRK, dokumenty potwierdzające wykształcenie / kwalifikacje zawodowe, badania lekarskie, itp.)? Serdecznie proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chcę zatrudnić matematyka w szkole podstawowej. Chciałbym potwierdzić jego kwalifikacje. Pani posiada dyplom ukończenia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 1.07.1994 roku na wydziale matematyki i informatyki. Na dyplomie jest informacja, że odbyła studia magisterskie na kierunku matematyka w zakresie metody numeryczne i programowanie oraz, że posiada magistra. Dodatkowo ma zaświadczenie, że posiada kwalifikacje pedagogiczne do pracy jako nauczyciel. Moje wątpliwości dotyczą specjalności. Czy z takim wykształceniem mogę zatrudnić ją jako matematyka? Wydaje mi się, że mogę, jednak chciałbym uniknąć błędu związanego z jej awansem bo Pani zaczęłaby prace jako stażystka.
- W jaki sposób powinna być zatrudniona osoba posiadająca następujące kwalifikacje:
- świadectwo dojrzałości,
- brak wyższego wykształcenia,
- dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zakresie zawodu, którego naucza,
- przygotowanie pedagogiczne dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu
- pozostaje w zatrudnieniu w zawodzie, którego naucza.
Czy szkoła może tę osobę zatrudnić jako nauczyciela praktycznej nauki zawodu, szczególnie, że przed zmianami systemu awansu – posiadała stopień nauczyciela kontraktowego, czy jako specjalistę?Kadry Przeczytaj odpowiedź - Pracownik ma zajęcie komornicze. Czy mogę udzielić mu pożyczki z ZFŚS. Jeżeli tak to jak potrącać ratę spłaty : z wynagrodzenia przed zajęciem czy z tego wynagrodzenia, które zostało do wypłaty po zajęciu komorniczym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 2008 roku nabył prawo do wcześniejszej emerytury (20 lat przy tablicy i 10 lat składkowe, bądź nieskładkowe) musi odejść na emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 roku, żeby zachować to prawo? Obecnie ma 56 lat. Pozostając w zatrudnieniu po 31 sierpnia traci to prawo?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe