Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcę zatrudnić matematyka w szkole podstawowej. Chciałbym potwierdzić jego kwalifikacje. Pani posiada dyplom ukończenia Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 1.07.1994 roku na wydziale matematyki i informatyki. Na dyplomie jest informacja, że odbyła studia magisterskie na kierunku matematyka w zakresie metody numeryczne i programowanie oraz, że posiada magistra. Dodatkowo ma zaświadczenie, że posiada kwalifikacje pedagogiczne do pracy jako nauczyciel. Moje wątpliwości dotyczą specjalności. Czy z takim wykształceniem mogę zatrudnić ją jako matematyka? Wydaje mi się, że mogę, jednak chciałbym uniknąć błędu związanego z jej awansem bo Pani zaczęłaby prace jako stażystka.
W opisanej sytuacji zastosowanie będą mialy przepisy § 2 ust. 1 pkt. 2 Rozporządzenia MEN z dnia 12.03.2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (...), zgodnie z którym kwalifikacje do prowadzenia określonych zajęć daje również ukończenie studiów magisterskich na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć.
Z uwagi na to, że studia zostały ukończone stosunkowo dawno, najlepszym rozwiązaniem byłoby zwrócenie się do uczelni o stosowne zaświadczenie. W kwestii wyjasnienia problemu z ustaleniem kwalifikacji nauczycieli można też zwrócić się do Kuratorium Oświaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile razy nauczyciel może dostać wypowiedzenie warunków pracy i płacy? Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o prace na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.). Drugie pytanie czy jeżeli od 01.09.2012 r. pojawiła się możliwość zatrudnienia nauczycielki na pełny etat (zastępstwo za nieobecną nauczycielkę) to powinno to porozumienie obowiązywać do końca zajęć dydaktycznych (czyli do 27 czerwca 2013 r.) czy do końca roku szkolnego (czyli do 31 sierpnia 2013 r.) ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zlecić nauczycielowi pracę w sobotę podczas zawodów sportowych.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole podstawowej musi być powoływany społeczny inspektor pracy? W szkole zatrudnionych jest 40 nauczycieli i 7 pracowników obsługi. Wśród pracowników jest 5 członków ZNP.
- Witam!
Decyzją Rady Gminy samodzielna szkoła podstawowa ma stać się szkołą filialną z oddziałami 0 -III z łączonymi klasami i zostać włączona do większej szkoły gminnej. Nauczyciele mają więc stać się pracownikami tej większej szkoły od 1 września. Dla wszystkich nie wystarczy etatów. Czy w związku z tym zwolnienia będą dotyczyły tylko likwidowanej placówki, czy mogą też dotyczyć nauczycieli szkoły, której będzie podległa filia? Czy można w pierwszej kolejności zwalniać nauczycieli, którzy mają nabyte prawo do emerytury, kierując się tym, że po zwolnieniu mają zabezpieczenie finansowe, a co za tym idzie lepszą sytuację materialną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka polskiego zatrudnione na cały etat umowa od września 2005 następnie na podstawie mianowania od 1 września 2012. Od września zmiana dla nauczyciela na pedagoga 20,5/25 etatu i 4/18. Jak powinna wyglądać formalnie nowa umowa? Nowy akt mianowania ? Czy też aneks do aktu mianowania ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe