Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka skończyła 56 lat 12 listopada 2019 r., w jakich przypadkach przysługuje jej ochrona przedemerytalna? Czy jak ma umowę na czas nieokreślony, czy umowę z mianowania? Jaka jest różnica w tych dwóch rodzajach umów i ochroną przedemerytalną?
Ochrona przedemerytalna przysługuje wyłącznie nauczycielom zatrudnionym na umowę o pracę w okresie 4 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego oraz dotyczy zakazu wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę lub jednostronnego pogorszenia warunków pracy lub płacy (art. 39 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. w zw. z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.). Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania nie jest objęty ochroną przedemerytalną, ponieważ zasady rozwiązania i zmiany jego stosunku pracy wyczerpująco reguluje ustawa KN, która takiej ochrony nie przyznaje (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 12 stycznia 2016 r., II PK 145/15; wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 sierpnia 2012 r., II PK 3/12; postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2013 r., I PK 155/13).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1) Jak obliczyć i wypłacić ekwiwalent za urlop dla nauczyciela doradztwa zawodowego zatrudnionego od 1.09.2017r. do 10.11.2017r.? Jest to nauczyciel kontraktowy, jest zatrudniony również w innej szkole w pełnym wymiarze na czas nieokreślony.
2) Czy z urlopu dla poratowania zdrowia możne przejść bezpośrednio na świadczenie kompensacyjne (mężczyzna z 35 letnim stażem pracy, wiek - 58 lat)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na czas określony tj. od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 w czerwcu 2019 ma planowany poród. Z datą porodu przechodzi na urlop macierzyński. Co będzie się działo z pracownikiem po zakończeniu umowy tj. po 31.08.2019 r. Czy szkoła oprócz wystawienia świadectwa pracy powinna dokonać jeszcze jakichkolwiek formalności.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica publicznego gimnazjum wyszła za mąż, przeprowadziła się do innej miejscowości i jej mąż oraz ona proszą o wydanie dokumentów. W podaniu zaznaczyli, że ona będzie kontynuowała naukę w swoim obwodzie szkolnym. Czy w tej sytuacji można uznać, że mąż jest prawnym opiekunem i wydać dokumenty?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obie sprawy dotyczą wpisu na świadectwie pracy: Dnia 6.04.2017 nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. za porozumieniem stron. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika za porozumieniem stron art. 23 ust.1 pkt.1 oraz ust. 4 pkt.1 KN. Dnia 19.05.2017 r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art. 23 ust.1 pkt.1 KN. Proszę o potwierdzenie poprawności zapisów lub o sprostowanie jeśli są niewłaściwe.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o opinię dotyczącą wymaganych kwalifikacji nauczyciela. Otrzymałam od Rodzica ucznia orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na zespół Aspergera. W związku z powyższym zobowiązana jestem zatrudnić nauczyciela wspierającego (Szkoła, którą kieruję jest szkołą podstawową ogólnodostępną). Czy osoba, która posiada dyplomy ukończenia:
1. Kolegium Nauczycielskiego - specjalność Pedagogika specjalna - resocjalizacja i wychowanie fizyczne (w zaświadczeniu dotyczącym tytułu zawodowego wydanym przez Kolegium Nauczycielskie jest informacja, że uzyskał tytuł nauczyciela); 2. Studiów zawodowych - tytuł licencjat - kierunek Pedagogika w zakresie pedagogika rewalidacyjna. (Praktyki zawodowe realizowane w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii) posiada kwalifikacje wymagane od nauczyciela, o których mowa w § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. z 2015 r., poz. 1113)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe