Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym magisterskim został zatrudniony w szkole na 16/18 etatu od dnia 04.09.2018 r. Jak wyliczyć wynagrodzenie zasadnicze tego nauczyciela w niepełnym miesiącu?
W opisanym przypadku zastosowanie będą miały przepisy § 12 Rozporządzenia Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29.05.1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy (...). Zgodnie z jego brzmieniem, w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
- tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Przepis ten stosuje się także w przypadku obliczania wynagrodzenia pracownika, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, gdy okres pozostawania pracownika w stosunku pracy nie obejmuje pełnego miesiąca (zatrudnienie i ustanie stosunku pracy w trakcie miesiąca).
Aby obliczyć liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu przez nauczyciela, należy posiłkować się przepisami Rozporządzenia MENiS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), gdzie wskazuje się sposób obliczenia stawki godzinowej - średnia liczba tygodni w miesiącach kalendarzowych to 4,16 (w opisanym przypadku 16 godzin x 4,16).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z dniem 01 września 2018 r. został powołany na stanowisko w-ce dyrektora. Czy w związku z powyższym przysługuje mu urlop wypoczynkowy proporcjonalny do zatrudnienia na tym stanowisku w 2018 r. z wymiaru 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy już poruszonego problemu – poniżej wklejam zadane pytanie i odpowiedź i kolejne pytanie.
Pytanie:
Czy nauczycielowi, który objął stanowisko kierownicze 01.09.2020 r., przysługuje urlop wypoczynkowy za 2020 r.? Jeśli tak – to w jakim wymiarze?
Odpowiedź:
W przypadku gdy w samorządowej szkole feryjnej nauczyciel pełniący funkcję dyrektora od 1.09.2020 r. do dnia 31.08.2020 r. wykorzystał urlop w okresie ferii zimowych i letnich i w czasie ich trwania, nie uzyskuje dodatkowego urlopu w związku z pełnieniem w tym roku funkcji kierowniczej. Osoba taka ma bowiem urlop wykorzystany w wymiarze wyższym niż przysługujący za 2020 r., ponieważ za 8 miesięcy zajmowania stanowiska „szeregowego nauczyciela” przysługiwał urlop w wymiarze: 8/12 * 56 dni = 37,33 dni kalendarzowych (analogicznie art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762; art. 155 § 1, art. 1552 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.), a za okres od 1.09. do 31.12.2020 r. w wymiarze: 4/12 * 35 dni = 11,67 dni roboczych (art. 64 ust. 2a KN, analogicznie art. 155 § 1, art. 1552 § 1 KP). Natomiast nauczyciel najprawdopodobniej wykorzystał w czasie ferii zimowych i letnich łącznie ponad 2,5 miesięcy kalendarzowych urlopu w 2020 r.
Pytanie właściwe:
Nauczyciel ten był na urlopie bezpłatnym w okresie 01.01.2020–31.08.2020 r. Od 01.09.2020 r. zaczął pełnić funkcję zastępcy dyrektora i nie był na zwykłym urlopie wypoczynkowym podczas ferii i wakacji. Czy za 4 miesiące 2020 r. należy mu się jednak urlop? W jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym zapytać o wysokość wynagrodzenia dla nauczyciela w placówkach publicznych zatrudniających nauczycieli zgodnie z Kartą Nauczyciela. Jaką wysokość pensji posiada - nauczyciel kontraktowy, pracujący w mieście gminnym (wielkość gminy 7 tys. mieszkańców, a samego miasta ok. 5 tys.) ze stażem pracy 4-5 lat, z wykształceniem wyższym, z przygotowaniem pedagogicznym. Praca poza godzinami nocnymi, wychowanie przedszkolne, brak dodatkowych obowiązków w postaci sprawowania funkcji dyrektora czy bycia opiekunem stażu, województwo lubelskie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownikowi samorządowemu, który pracuje na 0,5 etatu w placówce dodatkowej należy się nagroda jubileuszowa? Jeżeli tak to z zakończonych okresów pracy wychodzi mu 27 lat 11 m-cy i 16 dni co oznaczałoby niewypłacenie mu nagrody jubileuszowej w terminie. Nadmieniam, że w dodatkowej placówce (czyli u mnie) jego umowa zaczyna się od 1.09.2011 r. Jako dyrektor w tej placówce zaczęłam pracę w 2013 r. i po przeanalizowaniu jego dokumentów, pracownikowi nigdy nie była wypłacana nagroda jubileuszowa. Czy może żądać odsetek, jeżeli mu się należy nagroda? Czy zgodnie z art. 291 &1 K.P. nagroda po 3 latach ulega przedawnieniu. Co oznaczałoby, że 20 lecie by mu się przedawniło a zostaje tylko 25- lecie zgodnie z moimi wyliczeniami i przedłożonymi dokumentami, które są w teczce. JAK MOGĘ TO PRAWNIE WYJAŚNIĆ I ODPISAĆ PRACOWNIKOWI?
- witam, proszę o wyjaśnienie jak długi urlop przysługuje dyrektorowi szkoły (56 dni- tak mówi organ prowadzący, czy jest to urlop tak jak dla nauczycieli w okresie ferii i wakacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe