Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
witam, proszę o wyjaśnienie jak długi urlop przysługuje dyrektorowi szkoły (56 dni- tak mówi organ prowadzący, czy jest to urlop tak jak dla nauczycieli w okresie ferii i wakacji?
Na podstawie art. 64 ust. 1 Karty Nauczyciela, nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Przepis ten dotyczy również nauczycieli, którzy pełnią funkcję dyrektora szkoły. Żaden inny przepis nie reguluje bowiem odmiennie urlopu wypoczynkowego dyrektora. Dodatkowo potwierdza to art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela, mówiący o prawie do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego w przypadku niewykorzystania go w całości lub w części w trakcie ferii zimowych i letnich również przez dyrektora i wicedyrektora szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
Te 56 dni wynika z tego, że urlop uzupełniający przysługuje w wymiarze do 8 tygodni (7 dni x 8 tygodni = 56 dni). Jeżeli nauczyciel, w tym dyrektor, nie wykorzysta części urlopu, to w pierwszej kolejności wylicza się ilość wykorzystanego urlopu, np. gdy nauczyciel chorował w trakcie całych wakacji ale wykorzystał urlop w czasie ferii zimowych, to przysługuje mu 6 tygodni urlopu uzupełniającego (bo 2 tygodnie wykorzystał). Gdyby chorował podczas ferii zimowych a w wakacje wybrał cały urlop - nie nabyłby prawa do urlopu uzupełniającego, ponieważ w trakcie wakacji wykorzystał 8 tygodni urlopu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jaki sposób należy ustalić godziny ponadwymiarowe dyrektora szkoły? Czy należy kierować się obniżonym już pensum i np. gdy wynosi ono 2 godziny, to dyrektor ma prawo do 1 nadgodziny? Czy jednak 9 godzin zgodnie z pełnym pensum nauczyciela? Jak to się ma w świetle interpretacji wiceministra Krzyżanowskiego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W 2013 roku startując do konkursu na dyrektora szkoły otrzymałem ocenę pracy nauczyciela, konkurs wygrałem. Czy startując w 2015 roku do konkursu na nauczyciela, będąc dyrektorem, muszę mieć wydaną nową ocenę? Czy tamta opinia z 2013 roku jest ważna?
- 1 września 2015 r. uczeń został przyjęty do szkoły jako dziecko zamieszkujące w rejonie (adres zameldowania był inny). W czerwcu 2016 r. nie otrzymał promocji do klasy drugiej. Od 1.09.2016 r. został ponownie przypisany do klasy pierwszej integracyjnej. 6.09.2016 r. mama dostarczyła Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego do końca edukacji w gimnazjum z uwagi na Zespół Aspergera. Chłopiec nie zamieszkiwał już w rejonie lecz poza a nawet w innej gminie. Mama miała możliwość załatwienia dowozu syna ale tego nie zrobiła. Dowóz został załatwiony dopiero od września 2017 r. We wrześniu chłopiec był w szkole 4 dni. 03 października 2017 r. mama dostarczyła do szkoły Orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania w domu. Odległość ze szkoły do miejsca zamieszkania chłopca wynosi od 13,6 km do 23,3 km w zależności od obranej trasy. Mama nie zgodziła się na przeniesienie chłopca do rejonu. Wobec tego dyrektor szkoły podpisał umowy na realizację NI z nauczycielami miejscowymi z rejonu zamieszkania. Teraz nauczyciele ci oczekują jeszcze zwrotu za delegacje. Czy jest takie prawo? Gorąco proszę o podpowiedź w rozwiązaniu mojego problemu.
- Czy podstawą naliczenia wynagrodzeń dla administracji jest kwota podana w rozporządzeniu tzn 1750,00 zł. Jeżeli zastosuję dla nowo przyjętej osoby takie kryterium (nie przysługuje za staż pracy ) czy w przyszłości do tej kwoty będę mogła doliczyć premię? Czy jest konkretny przepis mówiący, że wszystkie składniki wynagrodzenia stanowią o kwocie nie niższej niż 1850,00 (od nowego roku)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi realizującemu pełne pensum zajęć o wymiarze 18 godz. przydzielono 4 godziny zajęć świetlicowych (4/24). Czy należy uśrednić pensum, które w tym przypadku wynosi 19 godzin? Z wyliczenia ponad wymiar realizowanych godzin tj. 22-19 wynika, że ma 3 godziny ponad wymiar. Czy w związku z powyższym wypłata powinna uwzględniać 3 godziny wynikające z wyliczeń czy 4 godziny, które faktycznie przepracowuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe