Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy procedur wypłacania premii regulaminowej pracownikom niepedagogicznym. Każdemu pracownikowi o ile dobrze wypełnia swoje obowiązki przysługuje premia w wysokości 20% (tak ma zapisane w umowie). Jak należy wobec tego postępować w sytuacji, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim np. 7 dni? A jak w sytuacji gdy jest na urlopie macierzyńskim lub kilkumiesięcznym zwolnieniu? Czy właściwy jest zapis w regulaminie, że za każdy dzień zwolnienia lekarskiego pracownik traci 1% premii?
Zasady wypłacania premii regulaminowej określa pracodawca. Wśród nich może znaleźć się zapis o obniżeniu premii za każdy dzień absencji chorobowe (choć najczęściej stosowany jest dłuższy okres, np. tygodniowy). Takie dłuższe zwolnienia bardziej obciążają pozostałych pracowników, którzy wykonują pracę za nieobecną osobę.
W przypadku nieobecności takich jak urlop macierzyński czy kilkumiesięczne zwolnienie pracodawca nie płaci premii, ponieważ pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia lecz stosowny zasiłek (macierzyski, chorobowy).
Wątpliwości budzi jedynie zapis w umowie. Powinien on brzmiec: premia do 20% wypłacana zgodnie z regulaminem premiowania albo premia regulaminowa w wysokości do 20%.
Jeżeli pracownik ma wpisane w umowie, że jednym ze składników wynagrodzenia jest premia w wysokości 20%, to może domagać się wypłaty tego składnika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka miała dwuletnią przerwę w pracy – dwa razy złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, a wcześniej wykorzystała także urlop wypoczynkowy. Teraz wystąpiła z kolejnym wnioskiem o dalszy urlop wychowawczy na okres od 1 września 2014 r. do 31 lipca 2015 r., by wykorzystać łącznie 35 miesięcy przysługującego urlopu. Czy należy wydłużyć czas trwania tego urlopu do 31 sierpnia 2015 r., czyli do końca roku szkolnego zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1.09.2016r. chcę zatrudnić n-la mianowanego na 2/18 zgodnie z kwalifikacjami i 2/18 bez kwalifikacji do prowadzenia przedmiotu (zgoda Kuratorium) jak zawrzeć umowę o pracę z tym n-lem (jakie wynagrodzenie zasadnicze)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile przysługuje urlopu nauczycielowi z 0 letnim stażem pracy dyplomowanemu który pracował od 1.09.2010 do 31.08 20011 i od 1.09. 2011 odchodzi na emeryturę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odchodzi ze szkoły – przechodzi na emeryturę. W obecnej szkole zaczął pracę na skutek przeniesienia. Z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie wydano mu jednak świadectwa pracy. Czy na podstawie teczki akt osobowych, w której znajduje się umowa o pracę zawarta przez nauczyciela z dyrektorem innej szkoły, można wystawić nauczycielowi świadectwo pracy, które będzie uwzględniać także okres pracy w poprzedniej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kto może dokonać przeniesienia dyrektora jako nauczyciela w sytuacji kiedy nie została ta czynność dokonana przed powierzenie stanowiska w roku 1992, a dyrektor po kolejnych konkursach pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego. Dodatkowo placówka, w której pracował jako nauczyciel w 1992 r., w chwili obecnej już nie istnieje. Czy tej czynności może dokonać wobec dyrektora Organ Prowadzący i jaka będzie podstawa prawna tej czynności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe