Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Jeśli pracownik podjął zatrudnienie w obecnej szkole na skutek przeniesienia (porozumienie o zmianie miejsca wykonywania pracy), obecny pracodawca powinien wydać jedno...

PORADA PRAWNA

05 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel odchodzi ze szkoły – przechodzi na emeryturę. W obecnej szkole zaczął pracę na skutek przeniesienia. Z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie wydano mu jednak świadectwa pracy. Czy na podstawie teczki akt osobowych, w której znajduje się umowa o pracę zawarta przez nauczyciela z dyrektorem innej szkoły, można wystawić nauczycielowi świadectwo pracy, które będzie uwzględniać także okres pracy w poprzedniej placówce?

Jeśli pracownik podjął zatrudnienie w obecnej szkole na skutek przeniesienia (porozumienie o zmianie miejsca wykonywania pracy), obecny pracodawca powinien wydać jedno świadectwo pracy, w którym obejmie oba okresy pracy, tj. zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy oraz u obecnego pracodawcy. W takim przypadku stosunek pracy ulega bowiem kontynuacji bez dnia przerwy.

Kiedy pracodawca nie musi wystawiać świadectwa pracy?

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wydanie pracownikowi po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy świadectwa pracy. Pracodawca jest zobowiązany do niezwłocznego wydania pracownikowi świadectwa pracy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Kodeks pracy przewiduje wyjątki od tej zasady, jeśli np.:

doszło do przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy;
stosunek pracy nie ustał, a zmianie uległo jedynie miejsce świadczenia pracy.
Przeniesienie nauczyciela do innej szkoły – zmiana miejsca świadczenia pracy

W opisywanym przypadku ma miejsce druga okoliczność – doszło bowiem do przeniesienia pracownika do innej szkoły. Stosunek pracy tego nauczyciela jest kontynuowany i nie doszło tu do jego rozwiązania.

Obecnie Karta Nauczyciela przewiduje taką sytuację w treści art. 18. Przepis ten reguluje przeniesienie nauczyciela mianowanego do innej placówki. Warto dodać, że wcześniej obowiązywała Karta praw i obowiązków nauczyciela i przepisy tej ustawy również przewidywały przeniesienie nauczyciela do innej szkoły (np. art. 88).

Czy do przeniesienia pracownika doszło za porozumieniem stron?

O tym, że doszło do przeniesienia pracownika doszło za porozumieniem stron może świadczy kilka faktów:

dotychczasowy pracodawca przekazał szkole, do której przeniósł się pracownik umowę o pracę oraz dokumentację pracowniczą dotyczącą tego pracownika – jeśli nie doszłoby do przeniesienia, dotychczasowy pracodawca powinien wydać świadectwo pracy, a tak się nie stało;
podstawa prawna podana w porozumieniu;
treść porozumienia.

Informacje o przebiegu zatrudnienia pracodawca przejmujący lub zatrudniający w wyniku przeniesienia wpisuje w treść świadectwa pracy m.in. na podstawie dokumentów zgromadzonych w aktach osobowych pracownika, które są mu przekazane przez dotychczasowego pracodawcę. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT